Miesiączka jest trudnym czasem dla wielu kobiet. Bardzo ważne jest uczucie komfortu. Jedne kobiety korzystają z podpasek, inne tamponów, ale są i takie, które decydują się na kubeczek menstruacyjny. Warto poznać plusy i minusy takiego rozwiązania.
Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć?
Podpaski czy tampony rozkładają się wiele lat, dlatego producenci środków higienicznych zaczęli poszukiwać rozwiązań wielorazowego użytku. Do nich należą majtki menstruacyjne, ale i kubeczek menstruacyjny. Ten ostatni ma kształt niewielkiego kielicha o pojemności 15 lub 30 ml i jest wykonany z elastycznego i nietoksycznego tworzywa. Może być to silikon medyczny, kauczuk albo tworzywo termoplastyczne TPE. Jest to produkt wielokrotnego użytku, który według producentów można stosować nawet 10 do 15 lat. Kubeczek menstruacyjny umieszcza się w pochwie w czasie miesiączki. Zbiera się w nim krew i wydzieliny menstruacyjne. Można go nosić od sześciu do dwunastu godzin, w zależności od intensywności krwawienia, a po tym czasie należy go wyjąć, opróżnić jego zawartość, a następnie umyć ciepłą wodą i mydłem. Należy zachować wszystkie środki higieniczne. Przed i po zmianie kubeczka należy zawsze myć ręce. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wprowadzenia do pochwy zarazków i bakterii. Kubeczek warto wysterylizować przed pierwszą aplikacją, a także po każdej miesiączce.
Jakie są zalety stosowania kubeczka menstruacyjnego?
Przede wszystkim stosując kubeczek menstruacyjny chronisz środowisko. Nie generujesz dużej ilości śmieci każdego miesiąca, nie stosując środków higienicznych jednorazowych. Do plusów kubeczka menstruacyjnego należy zaliczyć niską cenę, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jego wielorazowe zastosowanie. Jest bezpieczniejszy niż tampony, w przypadku stosowania których zdarza się zespół wstrząsu toksycznego TTS. Nie przecieka, co jest bardzo istotną zaletą. Nie wysusza pochwy. Zbiera więcej krwi niż podpaski czy tampony. Ponadto umożliwia współżycie w czasie miesiączki.
Jakie są minusy kubeczków menstruacyjnych?
Do minusów kubeczka menstruacyjnego należy zaliczyć fakt, że znalezienie odpowiedniego rozmiaru może być problematyczne. Kubeczek może spowodować reakcję alergiczną, a także podrażnienie pochwy. Do wad trzeba również dodać to, że aplikacja i zdejmowanie może sprawiać kłopot. Ponadto kubeczek słabo sprawdza się w czasie podróży, zwłaszcza gdy nie ma się do dyspozycji większej zamykanej toalety.
Kubeczek menstruacyjny może stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych środków higienicznych. Zarówno kubeczki, jak i inne środki higieniczne oferuje drogeria internetowa. Zakup takich akcesoriów online może pozwolić zaoszczędzić. Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań stosowania kubeczka menstruacyjnego przez dziewice, bo często pojawiają się takie pytania. Błona dziewicza jest elastyczna i nie ma obaw o jej przerwanie, choć wkładanie i wyciąganie kubeczka może z początku powodować dyskomfort. Ale tak jest w przypadku każdej kobiety, która z kubeczka wcześniej nie korzystała. Warto wiedzieć, że kubeczek nie może utknąć w pochwie, choć kobiecie, która nie może go wyjąć może się tak wydawać. Jak już wspominaliśmy wkładanie i wyciąganie kubeczka nie jest proste, ale można dojść do wprawy. Warto również nauczyć się technik relaksacyjnych, rozluźniania mięśni dna miednicy, by łatwiejsze było jego wyciąganie.