Opieka nad seniorem z demencją jest nie lada wyzwaniem. Wynika to z tego, że schorzenie to wywołuje wiele problemów utrudniających normalne funkcjonowanie m.in. utratę pamięci, kłopoty z myśleniem, koncentracją, zaburzenia mowy, nagłe zmiany nastroju. Opiekunka podejmująca się pracy u seniora z demencją musi więc być przygotowana na wiele trudności. Jakich i jak sobie z nimi radzić? Jakie umiejętności powinna posiadać osoba opiekująca się seniorem z demencją?
Demencja – choroba duszy i ciała
Diagnoza: demencja jest jedną z tych najgorszych, jakie może usłyszeć zarówno senior, jak i jego rodzina. Choroba ta wiele zmienia w codziennym funkcjonowaniu. Kładzie się ona cieniem zarówno na kondycji emocjonalnej, psychicznej, fizycznej, jak i społecznej seniora.
Dostosowanie się do nowej sytuacji jest niezwykle trudne, tak samo jak uświadomienie sobie, że osoby z demencją w końcu będą potrzebować opieki osób trzecich. Opieka ta nie jest jednak łatwa, dlatego przed podjęciem się jej warto na opieka.felizajob.pl/jak-opiekowac-sie-osoba-starsza-z-demencja-lub-alzheimerem zapoznać się z zasadami mówiącymi, jak opiekować się osobą starszą z demencją.
Nadmienić należy, że opieka nad osobą starszą z Alzheimerem wymaga odpowiednich predyspozycji psychicznych, właściwych cech charakteru, a także dużej wiedzy i umiejętności w zakresie pielęgnacji seniora.
Opieka nad seniorem z Alzhaimerem – z czym się wiąże?
Alzheimer to choroba, która nie pozwala samodzielnie funkcjonować. Opiekunka powinna więc być przygotowana na troszczenie się o podopiecznego przez cały czas. Przy zaawansowanym stopniu choroby konieczne jest pilnowanie go i w dzień, i w nocy, a także pomoc w najprostszych czynnościach. To, dlatego takiej pracy powinny się podejmować jedynie osoby odporne psychicznie na stresy i trudności, cierpliwe, empatyczne. Zazwyczaj zaawansowana demencja powoduje, że senior wymaga zmiany pampersów, mycia, ubierania, dlatego ważna będzie również siła fizyczna.
Opieka nad osobą z Alzheimerem oznacza nie tylko tą fizyczną, ale i psychiczną. Opiekun jest więc towarzyszem dnia codziennego, zapewnia rozrywkę, dba o aktywność intelektualną i umysłową. Musi też podejmować działania mające na celu opóźniać postępy choroby. Aby to jednak robić, opiekunka powinna móc się łatwo porozumiewać z podopiecznym. Oznacza to, że przy pracy w Niemczech konieczna jest bardzo dobra znajomość języka. Umiejętność ta jest o tyle ważna, że osoby z demencją często słabiej słyszą, trzeba więc do nich mówić wyraźnie, głośno, prosto.