Stan jelit ma ogromny wpływ na sferę psychofizyczną. To właśnie w jelitach ma miejsce wchłanianie składników pokarmowych, bytują w nich biliony różnych bakterii. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a problem pojawia się w przypadku zaburzenia mikrobioty, gdy dochodzi do przerostu chorobotwórczych drobnoustrojów. Wiele się mówi o Candida Albicans, ale stanowi integralną część organizmu i jest potrzebna. To człowiek przyczynia się do tworzenia w swoim wnętrzu warunków sprzyjających rozwojowi patogenów. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o swoje jelita, regularnie je oczyszczać. Bezinwazyjną i bezbolesną metodą płukania jelita grubego jest hydrokolonoterapia.
Co warto wiedzieć o hydrokolonoterapii?
Od wieków wiadomo jest, jak ważne są jelita, ich prawidłowe funkcjonowanie. Stosowano rozmaite metody mające na celu ich oczyszczanie. Obecnie odbywa się to w sposób całkowicie bezinwazyjny, nowoczesny, bezbolesny, hydrokolonoterapia jest zabiegiem medycznym, który polega na przepłukaniu jelita grubego na całej jego długości. Służy to zregenerowaniu mikrobiomu jelitowego, czyli odbudowie flory bakteryjnej.
Wiąże się to z wieloma korzyściami: usunięciem złogów, poprawieniem trawienia i przyswajalności składników pokarmowych, zredukowaniem stanu zapalnego w organizmie. Można liczyć na lepsze odżywienie komórek, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawienie wyglądu skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów hydrokolonoterapii, gdy uda się w pełni odbudować prawidłową florę bakteryjną jelita grubego. Do przepłukiwania jelita używa się czystej, ciepłej wody. Umożliwia to usunięcie resztek pokarmowych, toksyn, pasożytów, pozostałości leków, kamieni żółciowych i kałowych, drożdżaków.
Oczyszczone jelito grube, wolne od szkodliwych elementów, zaczyna się regenerować, uczelnia się jego błona śluzowa. Przekłada się to na poprawę przyswajalności minerałów witamin.
Kiedy warto zdecydować się na hydrokolonoterapię i dlaczego?
Hydrokolonoterapia jest zabiegiem wykonywanym przed przeprowadzeniem badań obrazowych i kolonoskopii. Usunięcie z jelit resztek pokarmowych i złogów ułatwia znalezienie w nich patologicznych zmian w postaci owrzodzeń lub nowotworów. Hydrokolonoterapia jest idealną opcją w przypadku pacjentów skierowanych na zabieg chirurgiczny, znika konieczność podawania środków przeczyszczających, które mają niekorzystny wpływ na stan flory bakteryjnej, mogących prowadzić do zaburzeń elektrolitowych.
Hydrokolonoterapię warto wykonać przy syndromie przewlekłego zmęczenia, alergii, astmie, nawracających migrenach, nadwadze, problemach żołądkowo-jelitowych, grzybicach, stanach depresyjnych, infekcjach pasożytniczych, chorobach stawów, zaburzeniach snu, problemach skórnych, dolegliwości ze strony układu moczowego.
Po zabiegu pacjenci czują się lekko, są pełni energii. Hydrokolonoterapia zapobiega zaparciom i wzdęciom oraz bólom głowy. Zmniejsza objętość okrężnicy, co przynosi ulgę kręgosłupowi i stawom. Przeciwdziała tworzeniu się złogów w drogach żółciowych, odtruwa organizm, usprawnia pracę układu nerwowego. Osoby decydując się na oczyszczanie jelit powinny na dwa dni przed zabiegiem spożywać lekkostrawne posiłki, unikać potraw tłustych i produktów wzdymających. Zaleca się jeść pokarmy bogate w błonnik, pić siemię lniane. Hydrokolonoterapii nie należy przeprowadzać zbyt często, bo może przyczynić się do zaburzenia równowagi elektrolitowej, wyjałowienia mikrobioty jelitowej.