Okrągły stół od wielu lat jest symbolem pojednania. Kojarzy się przede wszystkim z Królem Arturem, chociaż również w innych historycznych momentach odegrał znaczącą rolę. Dziś przede wszystkim stanowi oazę życia rodzinnego i towarzyskiego. Przy okrągłym stole zasiadają bliscy i znajomi. Spędzają czas na emocjonujących dyskusjach, spożywaniu posiłków czy rozrywce. Okrągły stół spełnia także funkcję reprezentacyjną. Ustawiony na środku pokoju dziennego, salonu czy jadalni przyciąga wzrok i tworzy podstawę aranżacji. Jakie jeszcze zalety ma okrągły stół? Jak dopasować go do możliwości i stylu wnętrza?
Okrągły stół – jakie ma zalety?
Dlaczego okrągły stół jest symbolem przyjaźni i braterstwa? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia wszystkim zgromadzonym przy nim osobom równorzędną pozycję. Nie ma uprzywilejowanych miejsc – wszystkie są sobie równe. Znika więc problem hierarchizacji. Przy okrągłym stole biesiadnicy widzą się nawzajem, co sprzyja dyskusjom, integrowaniu się i zacieśnianiu więzi. Mebel gwarantuje ponadto wygodę biesiadników. Stół okrągły o tych samych wymiarach, co prostokątny, pozwala pomieścić większą ilość osób, zapewniając im jednocześnie porównywalny komfort. Można przy nim postawić dowolną ilość krzeseł, również nieparzystą, bez obaw o to, że zaburzona zostanie symetria. Warto jedynie pamiętać o tym, aby krzesła stały od siebie w równej odległości. Istnieje też możliwość dostawienia dodatkowego krzesła, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Okrągłe stoły są także o wiele bezpieczniejsze, co ma znaczenie, kiedy w domu przebywają dzieci. Brak ostrych rogów i krawędzi niweluje ryzyko urazów. Dodatkowo, okrągły stół ma zasadniczy atut z aranżacyjnego punktu widzenia. Do jego oświetlenia wystarczy zaledwie jedna, centralnie zawieszona nad nim lampa. To szczególnie istotne w przypadku stołów umieszczonych w pomieszczeniach o słabej dostępności światła dziennego – jadalniach albo salonach, których okna wychodzą na północną czy wschodnią stronę.
Okrągłe stoły – gdzie sprawdzą się najlepiej i jak je ustawić?
Okrągłe stoły najlepiej sprawdzają się w jadalni, salonie oraz pokoju dziennym. Im większy metraż pomieszczenia, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ nic tak nie podkreśla charakteru aranżacji, jak duży okrągły stół. Warto przy tym pamiętać, że mebel najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia. To najprostszy sposób, aby w całej okazałości zaprezentować jego urok. Mniejsze, okrągłe stoliki można przybliżyć do ściany, pamiętając o tym, aby ich do niej nie dostawiać. Wystarczy między ścianą a stolikiem ustawić krzesła i zachować co najmniej 80 cm odstępu, aby nie zaburzyć symetrii w przestrzeni. Nie oznacza to oczywiście, że meble tego typu nie zdadzą egzaminu w mniejszych pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – wspaniale wpiszą się we wnętrze i nie przytłoczą jego wystroju. W tym przypadku warto jednak przyjrzeć się okrągłym stołom rozkładanym. Na co dzień zajmują niewiele miejsca i są odpowiednie dla domowników. A podczas wizyt gości pozwalają zapewnić wygodę wszystkim zgromadzonym przy nim osobom. Nowoczesne okrągłe stoły rozkładane są bezproblemowe w użytkowaniu, a powiększenie powierzchni blatu zajmuje kilka sekund i nie nastręcza żadnych trudności.
Okrągłe stoły w klasycznych aranżacjach
Wybierając okrągłe stoły, należy zwrócić uwagę na ich design, tak aby jak najlepiej komponowały się z wystrojem przestrzeni. Różnorodność rozwiązań pozwala dopasować optymalny model. Tym bardziej, że okrągły stół świetnie sprawdzi się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Dla tych pierwszych idealnym rozwiązaniem są stoły w kolorze drewna – zarówno jasnego, jak i ciemnego. Do drewnianych komód i witryn ze żłobieniami i intarsjami doskonale pasują modele na toczonych nóżkach z elegancko wykończonym rantem blatu. To szlachetne meble, które podkreślają elegancki charakter przestrzeni. Okrągłe stoły to także świetny wybór dla przestrzeni, w której królują meblościanki, bufiaste kanapy czy fotele uszaki. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na modele wsparte na jednej, solidnej nodze. Nie tylko wnoszą do pomieszczenia lekkość, ale są niesamowicie praktyczne i zapewniają wygodę wszystkim zgromadzonym przy nich osobom. Z kolei białe okrągłe stoliki to znakomity wybór dla wnętrz urządzonych w prowansalskim stylu. Razem z krzesłami z krzyżowym oparciem oraz miękkim, wygodnym siedziskiem, pozwolą ciekawie zaaranżować przestrzeń, wnosząc do niej ciepły i przytulny klimat. Rozwiązania te zdadzą egzamin również w przestrzeniach shabby chic, w których eklektyzm zyskuje zupełnie nowe oblicze i pomaga w oryginalny sposób zaaranżować miejsce dla odpoczynku po męczącym dniu.
Okrągłe stoły – jakie modele sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach
Okrągłe stoły to także świetny wybór dla nowoczesnych przestrzeni. Są obowiązkowym elementem dla modnych wnętrz scandi. Fantastycznie sprawdzą się dwukolorowe modele z białym blatem i drewnianym postumentem typu statyw. Równie ciekawym rozwiązaniem dla skandynawskiej przestrzeni są okrągłe stoły z blatem z jasnego drewna oraz ciemnymi nogami. To rozwiązania, które można tez dopasować do modernistycznych przestrzeni bazujących na minimalizmie. Efektownie komponują się z komodami i szafami o prostej bryle, dopełnionej przez przeszklenia czy chromowane detale. Aby podkreślić ich urok, do okrągłych stołów warto dopasować krzesła w nowoczesnym stylu, wyróżniające się prostym designem. Okrągły stół to także dobre rozwiązanie dla wnętrz industrialnych. W pomieszczeniach, gdzie króluje beton, surowa cegła i odsłonięte przewody instalacyjne, niezastąpione są modele wsparte na metalowym postumencie. Stoliki tego typu nie tylko fantastycznie wpisują się w poprodukcyjny styl przestrzeni, ale są bardzo praktyczne i wygodne dla wszystkich biesiadników.
Okrągły stół od setek lat gości we wnętrzach. Daje wiele możliwości aranżacyjnych utrzymanych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Jest piękną ozdobą każdej przestrzeni i towarzyszem czasu spędzanego z bliskimi oraz przyjaciółmi. I, co najważniejsze, sprawia, że każdy biesiadnik czuje się tak samo ważny, jak pozostali.