Osoby, którym marzy się nowoczesna łazienka w minimalistycznym wydaniu, często rezygnują z klasycznego brodzika na rzecz obecnie bardzo popularnego odpływu liniowego. Pozwala on na stworzenie estetycznej, a przy tym wygodnej i funkcjonalnej strefy prysznicowej. Jego elementy pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Dobra informacja jest taka, że odpływ może zostać umieszczony w dowolnym miejscu. Przykładowo jeśli podoba się nam kabina prysznicowa walk-in, odwodnienie można umieścić zarówno na środku, jak i przy ścianie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?
Najważniejsze zalety odpływu liniowego
Dla wielu osób brak brodzika jest już kluczowym argumentem na rzecz opisywanego rozwiązania. Warto jednak rozwinąć ten temat. Przede wszystkim użytkownicy mają pełną dowolność jeśli chodzi o dobór kształtu kabiny oraz jej rozmiaru. To samo dotyczy sposobu wykończenia podłogi. Jedynym widocznym elementem odpływu liniowego jest dekoracyjny ruszt, który znajduje się na poziomie posadzki. Co za tym idzie, jest praktycznie niewidoczny. Jednolite podłoże sprawia, że pomieszczenie wygląda na większe. Wybierając brodzik z kabiną musimy przekroczyć próg przed wejściem do środka. W przypadku odpływu liniowego tak nie jest. Bezprogowe wejście jest bardziej estetyczne, a jednocześnie stanowi ogromne ułatwienie dla osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami oraz dla dzieci..
Jak wybrać dobry odpływ liniowy 80 cm?
Na rynku można się spotkać z wieloma różnymi produktami, jednak ze względu na dość czasochłonny montaż warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór, aby uniknąć zakupu bubla. Kluczową kwestią są parametry techniczne. Decydując się na jakościowy model, ryzyko potencjalnej awarii jest zminimalizowane. Ważna jest za to odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzi się stalowy odpływ liniowy. Cena produktu nie zawsze odzwierciedla jego jakość. Sprawdźmy zatem wszystkie parametry jakie podaje producent. Istotne znaczenie ma przepustowość syfonu. Jeśli wynosi ona przynajmniej 30 litrów na minutę, odprowadzanie wody będzie efektywne. Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest liczba nóżek montażowych. Ich większa liczba przełoży się na lepszą stabilność odpływu.
Co jeszcze warto wiedzieć o odpływie liniowym?
Oprócz wyżej opisanych elementów trzeba dokładnie przemyśleć kwestię wymiarów. Odpływy różnią się zarówno długością, jak i wysokością. Oba parametry należy dostosować do rozmiarów kabiny lub ścianki walk-in. Oprócz modeli o określonym rozmiarze, np. odpływ liniowy 80 cm, można wykonać też odwodnienie na wymiar lub przyciąć konstrukcję do określonej długości. Odwodnienie zawsze powinno być krótsze niż szerokość kabiny. Jeśli chodzi o montaż, niestety nie jest on możliwy do przeprowadzenia we wszystkich łazienkach. Gdy podłoga jest zbyt cienka, instalacja takiego rozwiązania nie może zostać wykonana. Przeszkodą są też instalacje grzewcze znajdujące się w podłodze. W mieszkaniach w blokach często pojawia się problem związany z niewystarczającą grubością i wytrzymałością stropu.