Na czym polega oprogramowanie PrestaShop?

oprogramowanie PrestaShop na laptopie

Darmowa platforma PrestaShop to najpopularniejsze obecnie oprogramowanie sklepów internetowych wykorzystywane w Polsce. Opiera się na niej już ponad 35% działających w polskiej sieci sklepów. Na całym świecie z PrestaShop korzysta obecnie ponad 300 000 użytkowników. Co wpływa na tak ogromną popularność oprogramowania?

PrestaShop – najważniejsze informacje

Każda osoba, która planuje otwarcie swojego sklepu internetowego, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, jest wybór odpowiedniej platformy sklepowej. Presta shop należy do platform typu open source – co oznacza, że jest oprogramowaniem całkowicie darmowym, dostępnym dla każdego. Aby rozpocząć sprzedaż internetową, wystarczy pobrać je ze strony WWW i przeprowadzić podstawową konfigurację.

Jakie są zalety PrestaShop?

PrestaShop nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością i to na terenie całego świata. Długie listy zalet platformy zaliczyć można:

  • otwarty kod źródłowy – każda osoba, która decyduje się na to oprogramowanie, dysponuje pełen dostęp do kodu sklepu internetowego. Dzięki temu można w każdej chwili wprowadzić do niego dowolne zmiany, realizując własne zadania i cele. Dzięki otwartemu kodowi łatwo można zintegrować sklep z zewnętrznymi systemami – bramkami płatności, magazynami, księgowością, marketingiem oraz firmami kurierskimi,
  • intuicyjny panel administracyjny – nad rozwojem platformy w ciągu 11 lat od jej powstania pracowało tysiące programistów i designerów. Dzięki temu możliwe było wprowadzenie przejrzystego, intuicyjnego panelu administracyjnego, z którego obsługą bez problemu poradzą sobie nawet początkujący e-przedsiębiorcy,
  • rozbudowana i pomocna społeczność – w przypadku większości platform do obsługi sklepów internetowych, użytkownicy zdani są całkowicie na łaskę programistów i działu obsługi klienta. PrestaShop może pochwalić się bardzo dużą i rozbudowaną społecznością, która zawsze chętna jest do pomocy. Osoby korzystające z oprogramowania na grupach tematycznych i forach dzielą się poradami, tutorialami oraz swoimi doświadczeniami. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że w tych miejscach dostępne jest rozwiązanie każdego problemu, który może dotyczyć użytkownika platformy,
  • łatwość modyfikowania – nic nie stoi na przeszkodzie, by platformę PrestaShop dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań, korzystając z różnego rodzaju Presta Addons. Są to dodatki, które usprawniają i czynią sklep jeszcze bardziej atrakcyjnym w oczach klientów, umożliwiając modyfikację bądź też dodawanie poszczególnych elementów.

Czy PrestaShop ma wady?

Osoby, które nie posiadają doświadczenia w sztuce programowania, jako wadę sklepu internetowego na platformie PrestaShop mogą uznać dodatkowe wydatki związane z jego rozwojem i budową. Są to jednak wydatki, które można potraktować jako inwestycję w przyszłość biznesu. Zapewniają one bowiem funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania na najwyższym poziomie. Z pewnością warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.

Informacja prawna