Masaż gorącymi kamieniami – dla zdrowia, urody i relaksu

kamienie podczas masażu gorącymi kamieniami

Kojący masaż gorącymi kamieniami polecany jest szczególnie osobom narażonym na stres, poszukującym odprężenia i relaksu. Jednak to nie koniec zalet tego wyjątkowego zabiegu. O jego zdrowotnych właściwościach krążą już niemalże legendy. Sprawdźmy, na jakie efekty można liczyć, poddając się masażowi i czy każdy może z niego skorzystać.

Wszechobecny stres

Szybkie tempo życia, ogrom obowiązków oraz praca, z której nie do końca jesteśmy zadowoleni, powodują powstanie zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu, napięcia, noszącego nazwę stresu. Według rozległych badań prowadzonych przez międzynarodowe instytucje wynika, że Polska jest w czołówce krajów, których pracujący obywatele najczęściej odczuwają skutki wysokiego poziomu stresu. Szacuje się, że aż 80% pracowników odczuwa stres związany z pracą, co potwierdza raport opublikowany przez Koalicję Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019″. Stres ma bezpośrednie przełożenia na stan zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka.

Dlaczego masaż jest dobry na stres?

Osoby poddane częstym sytuacjom stresogennym odczuwają szereg dolegliwości ze strony ciała i umysłu. Borykają się z bezsennością, osłabieniem układu odpornościowego, częstszymi schorzeniami kręgosłupa, układu oddechowego i pokarmowego, oraz nerwicami i depresjami. Dlatego w trosce o swoje zdrowie należy zadbać o jak najwyższy poziom pozytywnej energii, właściwe odprężenie organizmu, oraz regenerację ciała i umysłu. Masaż gorącymi kamieniami jest doskonałym sposobem na przywrócenie równowagi somatycznej i psychicznej. Odpręża, rozluźnia mięśnie, oraz zapewnia dogłębny relaks tak potrzebny ogarniętemu stresem ciału.

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Profesjonalne gabinety wyspecjalizowane w masażu relaksacyjnym, prozdrowotnym oraz klasycznym mają w swojej ofercie również masaż gorącymi kamieniami. Polega on na umieszczeniu gładkich rozgrzanych kamieni różnej wielkości w odpowiednich punktach ciała. Kamienie mogą zostać pokryte aromatyczną oliwką. Masaż trwa około 60 minut i odbywa się na kilka sposobów. Masażysta może umieścić kamienie na ciele, masować nimi ciało, lub masować ciało dłońmi, w których znajdują się gorące kamienie. Masaż ma formę łagodną, więc mogą go stosować również osoby bardzo wrażliwe na ból. Masaż wykonywany jest najczęściej za pomocą gładkich kamieni bazaltowych pochodzenia wulkanicznego o płaskich kształtach, ponieważ te właśnie minerały najlepiej przewodzą ciepło. Można spotkać się w salonach masażu również z masażem kamieniami marmurowymi, szmaragdowymi, czy nefrytowymi. Kamienie rozgrzewane są do temperatury 50 stopni Celsjusza.

Przeczytaj także:  Peeling kawitacyjny – czym jest i jak często go stosować

Gdzie układane są kamienie?

Kamienie rozmieszczane są na ciele zgodnie z umiejscowieniem siedmiu czakr: korzenia, trzeciego oka, serca, splotu słonecznego, seksu, korony i gardła. Czakry odpowiedzialne są za prawidłowy przepływ energii w ciele, a ich pojęcie wywodzi się z filozofii Dalekiego Wschodu. Każda z czakr oznacza obszar patronujący innym atrybutom. Przykładowo czakra splotu słonecznego odpowiada za emocjonalną stabilność, czakra gardła za zdolność wyrażania własnego „ja”, a czakra serca za bezwarunkową miłość.

Łagodzenie dolegliwości bólowych

Jedną z największych zalet masażu gorącymi kamieniami jest właściwość uśmierzania bólu. Silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne docenią osoby borykające się z bólami menstruacyjnymi, chorobami reumatycznymi, rwą kulszową, czy schorzeniami kręgosłupa wynikającymi ze zbyt dużego napięcia mięśni przykręgosłupowych. Wzmocnienie, regeneracja i zniwelowanie napięcia mięśniowego są głęboko odczuwalne w trakcie trwania zabiegu. Następuje natychmiastowe odprężenie i ulga w bólu. Ciepło kamieni działa także relaksująco.

Przeczytaj także:  Relaks w górskim Spa w Szklarskiej Porębie

Relaks i odprężenie

Kluczowym czynnikiem powodzenia zabiegu jest ciepło płynące z kamieni. Powoduje ono rozluźnienie napiętych mięśni i szybszy przepływ krwi. W porównaniu z masażami terapeutycznymi jest to niezwykle przyjemna i delikatna technika. Rewitalizacja i relaks następują błyskawicznie, i już na początku sesji pacjent się wycisza i uspokaja, regenerując przy tym siły witalne. Dzięki wydzielanym w trakcie masażu endorfinom następuje uczucie ukojenia i szczęścia.

Zdrowotne właściwości masażu gorącymi kamieniami

Wskutek działania fizjoterapeutycznego zabiegu istnieje szereg wskazań do zastosowania masażu gorącymi kamieniami:

  • urazy ortopedyczne,
  • stany po udarze, oraz porażenia i niedowłady,
  • schorzenia układu krążenia,
  • nadmierne napięcie mięśniowe,
  • stres, nerwice i depresja,
  • rwa kulszowa i choroby reumatyczne,
  • dolegliwości związane z kręgosłupem na każdym odcinku,
  • bóle menstruacyjne,
  • bezsenność,
  • zaburzenia serca i układu krążenia,
  • stany wymagające regeneracji skóry,
  • cellulit,
  • rekonwalescencja po zabiegach,
  • nadmiar toksyn w organizmie,
  • zaburzony metabolizm.

Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo dużej delikatności zabiegu, nie każdy może się mu poddać. Jest to jednak ingerencja w funkcjonowanie organizmu. Należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania takie jak stany zapalne skóry, żylaki, miażdżyca, chemioterapia, ciąża, nowotwory, poważne choroby serca, zakrzepowe zapalenie żył, oraz stany zapalne organizmu, którym towarzyszy gorączka.

Warto skorzystać

Dzięki dobroczynnemu działaniu dotyku i ciepła masaż gorącymi kamieniami jest zbawienny dla schorowanego i zestresowanego organizmu. Neutralizuje nieprzyjemne dolegliwości, oraz przywraca równowagę ciała i duszy. Pozwala przyjaźniejszym okiem spojrzeć na problemy i trudności dnia codziennego, oraz znaleźć siłę do stawienia im czoła.

Informacja prawna