Jeśli świat klocków LEGO® nie jest Ci obcy, pewnie nieraz przez myśl przeszły Ci wymarzone zestawy, na które nikt jeszcze nie wpadł. Fantastycznie byłoby je mieć, ale niestety nie ma ich na sklepowych półkach. Być może zmuszało Cię to do tworzenia własnych konstrukcji i reinterpretowania na swoje potrzeby posiadanych wcześniej kompletów. Kiedyś takie pomysły trafiały „do szuflady”, ale na przestrzeni ostatniej dekady wiele się w tej kwestii zmieniło. Dziś takie amatorskie zestawy mogą stać się komercyjnym produktem! A wszystko to dzięki linii LEGO® Ideas. Dowiedz się, jak zostać projektantem LEGO®!
Jak powstała linia LEGO® Ideas?
Wszystko zaczęło się od japońskiej strony internetowej Cuusoo, na której od 2008 roku domorośli projektanci mogli chwalić się swoimi pomysłami na zestawy LEGO®. W 2014 roku serwis zakończył fazę beta i został przechrzczony na LEGO® Ideas. Dziś każdy może zaproponować tam swój projekt i zbierać głosy za tym, aby stał się on markowym produktem LEGO®. Wszystkie komplety ukazujące się w sklepach pod szyldem Ideas to amatorskie pomysły fanów klocków!
Jak zgłaszać swoje projekty do LEGO® Ideas?
Jeśli marzysz o tym, by zestaw LEGO® Twojego autorstwa trafił do sklepów, musisz zacząć od jego zaprojektowania. Możesz zbudować konstrukcję z własnych klocków bądź użyć internetowego kreatora do jej wizualizacji. Tak przygotowaną propozycję zamieszczasz w serwisie ideas.lego.com. Tam zostanie ona poddana ogólnodostępnemu głosowaniu. Użytkownicy strony mogą wesprzeć Twój pomysł lub nie. Masz 60 dni na zdobycie pierwszych 100 głosów. Jeśli Ci się to uda, dostajesz rok na osiągnięcie 1000 głosów. Następny etap to 5000 głosów w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Ogółem próg 10 000 głosów musisz osiągnąć w 2 lata od chwili zgłoszenia projektu.
Zestaw, który odniesie sukces w ogólnym głosowaniu, przejdzie do etapu weryfikacji. Eksperci LEGO® ocenią, czy Twój projekt jest oryginalny i nie narusza praw autorskich. Nie może on na przykład nawiązywać do tekstów kultury i marek, których licencji LEGO® nie posiada. Skontrolowana zostanie również jakość konstrukcji, poziom jej zaawansowania i szczegółowości. Eksperci sprawdzą także, czy projekt nie wykorzystuje zakazanych motywów, takich jak przekonania religijne, polityka, II wojna światowa, seks czy narkotyki.
Pozytywnie ocenione zestawy mają dużą szansę trafić do sprzedaży. Ich autorzy zostają wspomniani w dołączonych materiałach, otrzymują 10 egzemplarzy swojego produktu oraz 1% tantiem.
Jedyne w swoim rodzaju zestawy LEGO® Ideas
Jeśli ciekawi Cię, jakie amatorskie projekty udało się wprowadzić do szerokiej dystrybucji, zapoznaj się z kategorią LEGO® Ideas w sklepie salonklocków.pl!