Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu, to niewielkie naczynia żylne, stanowiące naturalną, wewnętrzną strukturę odbytu. Posiada je zatem każdy z nas. Jednak choroba hemoroidalna to patologicznie powiększone hemoroidy, dające nieprzyjemne objawy, np. w postaci krwawienia. Jest to choroba bardzo powszechna, gdyż występuje u ok. 50% dorosłych. Jak sobie z nią radzić i jak powinno przebiegać leczenie hemoroidów?
Czym jest choroba hemoroidalna?
Zanim dowiemy się więcej o prawidłowym przebiegu leczenia hemoroidów, warto lepiej zaznajomić się z pojęciem choroby hemoroidalnej. Czym dokładnie jest i jakie są jej rodzaje? Hemoroidy przybierają postać niewielkich, poduszkowatych naczyń żylnych. Ich główną rolą jest uszczelnianie odbytu i kontrola gazów. Biorą także udział w procesie wydalania. Prawidłowe hemoroidy w procesie wydalania dociskane są do ścian jelita, przez co krew wypływa z nich do naczyń krwionośnych, umożliwiając tym samym wypróżnienie. Podczas choroby, hemoroidy stają się powiększone, krew nie odpływa z nich prawidłowo, a co za tym idzie, zostają wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu. Powoduje to m.in. uporczywe krwawienia.
Rodzaje hemoroidów
Hemoroidy można podzielić na dwa typy: zewnętrzne oraz wewnętrzne.
- Hemoroidy zewnętrzne – występujące na zewnątrz guzki w okolicach odbytu, które łatwo możemy wyczuć, są łatwe do rozpoznania, często powodują dyskomfort, ból, pieczenie.
- Hemoroidy wewnętrzne – występują wewnątrz, pod błoną śluzową odbytu, przez co mogą być niewyczuwalne oraz nie dawać żadnych niepokojących objawów; obecność tego typu hemoroidów rozpoznać można po jasnej krwi, pojawiającej się podczas wypróżniania.
Hemoroidy wewnętrzne dzieli się na 4 stopnie, co jest pomocne podczas identyfikacji objawów i określenia zaawansowania postępującej choroby.
Stopień I
W tym stopniu hemoroidy są tylko powiększone, lecz nie wypadają na zewnątrz odbytu. Można je zaobserwować przy użyciu anoskopu, podczas specjalnego badania kanału odbytu.
Stopień II
W tym stopniu zaawansowania hemoroidy mogą okresowo wypadać poza błonę śluzową odbytu, mogą pojawiać się okresowe krwawienia, ból i pieczenie, a także charakterystyczne uczucie niepełnego wypróżnienia.
Stopień III
Na tym etapie zaawansowania choroby hemoroidy mogą wypadać poza odbyt także przy większym wysiłku fizycznym. Często powodują ból, świąd i krwawienia. Na stolcu zaobserwować można śluz.
Stopień IV
Najwyższy stopień zaawansowania choroby, kiedy odczuwany jest ostry ból i uporczywe krwawienia; może również wystąpić nietrzymanie stolca.
Leczenie hemoroidów – jak powinno przebiegać?
W początkowych stadiach choroby leczenie przebiega objawowo, a w razie konieczności lekarz przepisać może antybiotyki. Dodatkowo można przyjmować również leki zmiękczające stolec lub poprawiające szczelność naczyń w okolicach odbytu, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak stopień zaawansowania choroby jest wyższy, a leczenie objawowe nie przynosi efektów, istnieją inne sposoby na poradzenie sobie z chorobą. Mowa tu o terapii zabiegowej. Wśród metod zabiegowych wyróżniamy m.in.:
- metodę Barrona – zwaną także opaskowaniem bądź gumkowaniem; polega na założeniu gumowych opasek, co powoduje martwicę i odpadnięcie żylaków;
- koagulację – polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego lub energii cieplnej, w celu zmniejszenia hemoroidów.
- skleroterapię – zmniejszenie hemoroidów następuje dzięki wstrzyknięciu w podstawę żylaków środka, powodującego stan zapalny.
- hemoroidektomię – to rodzaj operacji chirurgicznej, wykonywanej tylko w ciężkich przypadkach; polega na wycięciu powiększonych hemoroidów.
Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły?
Na początkowym etapie choroby dobre efekty mogą przynosić sposoby domowe. Odpowiednio przeprowadzone mogą prowadzić do zmniejszenia bólu a nawet do wchłonięcia hemoroidów. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w błonnik, a przy tym także nawadnianie. Ulgę mogą przynieść również ciepłe kąpiele bądź nasiadówki z dodatkiem rumianku. Pomocne mogą okazać się także leki, które możemy kupić w aptece bez recepty. Są to różnego rodzaju maści, kremy lub czopki.
Jakie są zalecenia w leczeniu hemoroidów?
Warto pamiętać, że choroba hemoroidalna nie powinna być powodem do wstydu. Wykryta w początkowych stadiach może być szybko i bezboleśnie wyleczona nawet sposobami domowymi, dlatego tak ważne jest obserwowanie potencjalnych objawów i szybka reakcja. Stosowanie się do zaleceń lekarza, przyjmowanie leków i zadbanie o dietę może szybko przynieść wyraźną poprawę, a w rezultacie doprowadzić na stałe do ustąpienia przykrych objawów, czyli bólu, krwawienia i świądu.