Kosmetyki wegańskie – co musisz o nich wiedzieć?

Wegańskie kosmetyki zbierają świetne recenzje wśród rosnącej liczby odbiorców. Decydują się na nie zwolennicy idei weganizmu, obrońcy zwierząt czy osoby poszukujące nowych rozwiązań dla swojej skóry. Każdy może skorzystać z mocy natury, którą oferują. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów. 

Czym są wegańskie kosmetyki?

Najważniejszym założeniem wegańskich kosmetyków jest zaniechanie korzystania z substancji odzwierzęcych. Dlatego czytając składy, warto zwrócić uwagę, czy nie ma w nich np.:

  • miodu,
  • keratyny,
  • kolagenu,
  • kwasu stearynowego
  • mleka,
  • śluzu ślimaka.

Jednak sama lektura składu nie pomoże nam zdefiniować, czy produkt jest faktycznie wegański. Czemu? Ponieważ wiele składników można współcześnie uzyskać syntetycznie lub biotechnologicznie. W laboratoriach między innymi wytwarza się DMAE, glicerynę czy kolagen.

Dostępne dla każdego

Kto powiedział, że kosmetyki wegańskie są tylko dla wegan? Każdy może po nie sięgnąć bez względu na intencje. Oczywiście produkty pochodzenia naturalnego mają wierne grono odbiorców wśród wegan i osób o poglądach proekologicznych, jednak coraz większą część stanowią również klienci zachęceni przez obecne trendy. Substancje roślinne czy syntetyczne niewiele różnią się od tych pochodzenia zwierzęcego. Czasem nawet pozytywniej wpływają na naszą cerę. Warto pamiętać, że na rozpoczęcie świadomej pielęgnacji zawsze jest dobra pora.

Cruelty-free to nie zawsze wegański

Produkty nietestowane na zwierzętach nie zawsze muszą być równoznaczne z wegańskimi. Preparaty cruelty-free mogą zawierać w swoim składzie śluz ślimaka lub miód, jeżeli są pozyskiwane w zgodzie z naturą. Takie kosmetyki nie będą jednak określane mianem vegan friendly. Należy pamiętać, że obecnie żadne produkty kosmetyczne wytwarzane na terytorium Unii Europejskiej nie powinny być testowane na zwierzętach. Wpływa to na decyzje producentów, którzy w znacznym stopniu zaczęli wytwarzać kosmetyki spełniające jednocześnie oba kryteria. Jedną z marek, która nie tylko spełnia te kryteria, ale również świetnie spełnia swoje założenia jest między innymi Stars From The Stars

Koniec alergii i uczuleń

Kosmetyki wegańskie mają w swoim składzie naturalne składniki, które są świetnymi zamiennikami dla sztucznych barwników i konserwantów stosowanych w tradycyjnych produktach o przeznaczeniu pielęgnacyjnym i higienicznym. Bezpośrednią przyczyną takowych reakcją bardzo często okazują się substancje wchodzące w skład produktów do makijażu. Są to ftalany takie jak: chlorek bezalkoniowy, chlorheksydyna czy tiomersal, które mogą wpływać również na gospodarkę hormonalną.

Na szczęście w wegańskich kosmetykach rezygnuje się ze sztucznych substancji, które mogłyby podrażniać skórę. Ponadto często mają one właściwości hipoalergiczne. To dobry znak dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Należy pamiętać, że niektóre dodatki roślinne również mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, jednak są one zazwyczaj znacznie łagodniejsze.

Informacja prawna