Kaszuby na weekend – jak spędzić czas na łonie natury?

Województwo pomorskie bez wątpienia przyciąga turystów, ale zdecydowana większość wybiera się nad Zatokę Gdańską lub do popularnych kąpielisk i kurortów nad Bałtykiem – do Ustki, Łeby, Jastrzębiej Góry czy Władysławowa. Niemniej region ten ma o wiele więcej do zaoferowania, a najlepszym tego przykładem są Kaszuby. Jak można spędzać tam wolny weekend, korzystając z uroków przepięknej okolicy?

Aktywny wypoczynek na łonie natury

Kaszuby to przede wszystkim jeziora i lasy oraz rzeki. Kaszubski Park Krajobrazowy kusi turystów możliwością spędzenia wolnego czasu w ciszy i spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Można tam jeździć na rowerach i podziwiać widokowe okolice, ale i dać się ponieść nurtowi na kajakach czy z użyciem dmuchanej deski SUP Gladiator na kaszubskich jeziorach. W urokliwych miejscach można rozbić biwak i cieszyć się śpiewem ptaków o poranku. To także okolica, gdzie możemy wybrać się na wycieczkę samochodem od jednej atrakcji do drugiej. Gdzie konkretnie warto się wybrać? O tym poniżej, w zależności od tego, jaki tryb spędzania wolnego czasu preferujemy.

Trasy rowerowe na Kaszubach

Dla miłośników zwiedzania z perspektywy dwóch kółek warto polecić liczne trasy rowerowe na Kaszubach, na czele z tymi, które znajdują się w Borach Tucholskich. Pozwalają one na zjechanie wzdłuż i wszerz tej okolicy, jak i Kaszubskiej Marszruty. Wiodą one przez Chojnice, Małe Swornegacie po Męcikał.

Zaprawieni w bojach cykliści mogą zaplanować kilkudniową wyprawę wokół Borów Tucholskich czy samych jezior, w tym Jeziora Charzykowskiego, Łąckiego i dalej.

Kajaki na Kaszubach

Sposobem na aktywny, ale jakże przyjemny wypoczynek na Kaszubach, są spływy kajakowe organizowane głównie na Brdzie i w okolicach. Spływ te można urządzić na rzekach i jeziorach znajdujących się w całym województwie pomorskim. Tras jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wypoczynek nad jeziorami na Kaszubach

Jezioro Charzykowskie, Łąckie, Wdzydzkie, czy Kiszewskie – to tylko jedne z wielu zbiorników, gdzie można wypoczywać na żaglach, ale nie tylko. Wokół nich znajdują się pola biwakowe, niewielkie mariny, parki linowe czy wieże widokowe. To miejsca, gdzie można spróbować swoich sił w różnego rodzaju sportach wodnych. Przykładem niech będzie pływanie na dmuchanej desce SUP, które mogą uprawiać nawet dzieci.

Warto wyposażyć się we własną deskę dmuchaną, jak na przykład wysokiej jakości deska SUP Gladiator. Na jeziorach kaszubskich możemy ćwiczyć utrzymanie równowagi na niej czy pływać z wykorzystaniem wioseł po spokojnych wodach.

Zwiedzanie na Kaszubach

Region kaszubski może pochwalić się bogatą kulturą i zwyczajami. By je lepiej poznać, możemy odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny, czyli skansen, który liczy sobie ponad 30 różnych zabytków pochodzących z całych Kaszub. Można w ten sposób poznać duży fragment historii regionu.

W tak zwanej Szwajcarii Kaszubskiej, czyli na Pojezierzu Kaszubskim można odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu albo przejechać wzdłuż pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich do Wieżycy.

Kaszuby zaskakują na każdym kroku, przede wszystkim swoją nietkniętą ludzką ręką przyrodą i widokami, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Wypoczynek w takim regionie będzie źródłem czystej przyjemności. Warto wybrać się tam o różnych porach roku, aby przekonać się, czym ta okolica zaskakuje w danym okresie. To miejsce, w którym trudno się nudzić!

Informacja prawna