Jakie witaminy i minerały warto suplementować latem?

Latem dostęp do świeżych warzyw i owoców jest lepszy, niż podczas innych pór roku, co sprzyja dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych do organizmu wraz ze spożywanymi posiłkami. Nie zawsze jednak okazuje się to w pełni wystarczające, szczególnie że przyswajanie składników może różnić się u poszczególnych osób, tak samo jak ich indywidualne zapotrzebowanie. Jakie suplementy najczęściej poleca się na letnie miesiące roku?

Suplementy poprawiające kondycję skóry

Wśród preparatów polecanych na lato od marek takich jak Bionic szczególną uwagę przykłada się do tych, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Latem jest ona narażona na podrażnienia słoneczne i szkodliwe promieniowanie, które wpływa między innymi na uwalnianie wolnych rodników. To one odpowiadają za pojawiające się odbarwienia, widoczną utratę elastyczności, a nawet szybsze starzenie się skóry.

Wolne rodniki można zwalczać, przyjmując substancje przeciwutleniające. Zalicza się do nich między innymi witaminy takie jak C, E oraz A. Każda z nich, poza pozytywnym wpływem na skórę, ma także inne ważne role w organizmie. Witamina A dodatkowo wspomaga narząd wzroku, jednocześnie dbając o zewnętrzną barierę skóry i odbudowę naskórka. Witaminy C i E przez swój pozytywny wpływ na system immunologiczny mogą dodatkowo pomóc przy walce z alergią, która latem objawia się znacznie częściej niż podczas zimnych miesięcy.

Najbardziej polecane suplementy na lato

Jakie jeszcze warte uwagi składniki zawierają polecane suplementy na lato? Poza wymienionymi wcześniej witaminami często zaleca się przyjmowanie witaminy D. Choć mogłoby się wydawać, że codzienne przebywanie na słońcu wystarczy, w rzeczywistości metabolizm tej witaminy pod wpływem nasłonecznienia różni się w zależności od osoby. Zapotrzebowanie na tę witaminę także jest różne, a przez okrągły rok powinni przyjmować ją przede wszystkim seniorzy, osoby zmagające się z otyłością i kobiety w ciąży.

Latem warto suplementować także minerały takie jak cynk i selen. Selen to silny składnik przeciwutleniający, poprawiający kondycję skóry i całego organizmu. Cynk natomiast jest świetnym wsparciem dla włosów zmęczonych wysoką temperaturą, słońcem, czy kąpielami w słonej wodzie morskiej. Ponieważ wpływa on na tworzenie się keratyny w organizmie, która jest budulcem włosów, znacznie poprawia ich elastyczność i wygląd zewnętrzny.

Informacja prawna