Jakie funkcje spełniają gumy oporowe?

Podczas ćwiczeń często korzystamy z hantli, sztang czy ekspanderów. Jak zapewne doskonale wiesz, dzięki użytecznym akcesoriom, Twój plan treningowy może być realizowany jeszcze skuteczniej. W ostatnich latach szczególnie popularne stały się gumy oporowe. Te akcesoria wybierają zarówno zaprawieni w boju sportowcy, jak i osoby ćwiczące wyłącznie rekreacyjnie. Do czego służą gumy oporowe i czym się charakteryzują? Jak można urozmaicić nimi swoje codzienne treningi?

Gumy oporowe — co warto o nich wiedzieć?

Gumy oporowe to zwykle złączone w pętlę taśmy, których można używać podczas rozmaitych ćwiczeń, od rekreacji aż po wymagający trening siłowy. Cechują się bardzo prostą formą, która zwiększa ich funkcjonalność i pozwala co rusz znajdować im nowe zastosowania. Najczęściej zakłada się je na ciało w obrębie aktualnie trenowanej partii mięśni, jednak większość modeli z powodzeniem można zaczepiać o meble lub elementy infrastruktury sali ćwiczeniowej.

Do zalet treningu z taśmami należy przede wszystkim możliwość zwiększenia oporu podczas wykonywanych ćwiczeń. Większy opór to wyższe obciążenie, które oddziałuje na mięśnie i angażuje je do jeszcze bardziej intensywnej pracy. Dzięki temu widoczne efekty przyjdą znacznie szybciej! Praca z gumami oporowymi to także możliwość zwiększenia zakresu ruchu w stawach i generalnej poprawy mobilności.

Typy gum oporowych i ich zastosowanie

Taśmy do ćwiczeń różnią się między sobą zarówno wymiarami, jak i maksymalnym oporem, jaki można uzyskać z ich pomocą. Bywają także produkowane z rozmaitych materiałów, najczęściej spotyka się jednak modele materiałowe oraz lateksowe. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą poszczególne popularne modele gum oporowych.

  • Gumy power bands są długie i raczej wąskie. Szczególnie polecane są one osobom chcącym zwiększyć mobilność górnych partii ciała.
  • Gumy mini bands przyjmują formę niewielkich, nie nazbyt szerokich pętli, która czyni je niezwykle praktycznymi i możliwymi do zastosowania w ćwiczeniach na wiele partii ciała. Dzięki szerokiemu zakresowi dostępnych na rynku oporów, wszystkie osoby trenujące mogą znaleźć wśród nich taki, który idealnie wpisze się w ich aktualne potrzeby.
  • Gumy hip bands to krótkie i szerokie pętle, które pozwalają uzyskać szczególnie wysoki opór. Z tego powodu polecane są do ćwiczeń na dolne partie ciała. Ten model polubią przede wszystkim najbardziej doświadczeni trenujący, pragnący nowych wyzwań i wyższej trudności ćwiczeń.

Jak wybrać najlepsze gumy do ćwiczeń?

Jeśli zastanawiasz się, który model taśm będzie najlepszy w Twoim przypadku, weź pod uwagę ich docelowe zastosowanie i swoje doświadczenie w treningach. Jeśli jesteś całkowicie początkujący bądź zamierzasz używać taśm wyłącznie do rekreacji, wybierz wąskie modele o małym, maksymalnie kilkukilogramowym oporze. Bardziej doświadczone osoby oraz te, które pragną używać gum w treningu konkretnych partii mięśni, mogą postawić na szersze i trudniejsze w użytkowaniu modele mini oraz hip bands.

Aby mieć pewność, że treningi z gumami oporowymi będą przyjemne, a akcesorium będzie służyć Ci jeszcze przez wiele lat, wybierz model z oferty doświadczonego i wiarygodnego sklepu. Bogaty wybór gum lateksowych oraz materiałowych znajdziesz na przykład w ofercie Deep Breath, dostępnej na stronie https://deepbreath.pl/pl/c/Gumy-do-cwiczen/25.

Informacja prawna