Jaki wybrać komplet sztućców? Cenne wskazówki

Zakup odpowiedniego kompletu sztućców to trudne, a zarazem ważne zadanie. Jest to również istotny etap wyposażania kuchni. Bez względu na to czy wymieniasz stary sztućców komplet na nowy, czy też od początku aranżujesz wnętrze kuchni, koniecznie zastanów się nad swoją decyzją. Jaki wybrać komplet sztućców? Przeczytaj ten poradnik, a poznasz nasze cenne wskazówki dedykowane temu tematowi!

Zestawy sztućców — podstawy eleganckich i praktycznych kuchni

Stylowa zastawa stołowa zawiera mnóstwo różnych elementów. Jednak najważniejszą w niej rolę bez wątpienia odgrywa komplet sztućców. Powinny być one odpowiednio dobrane i pasować do siebie stylem czy rodzajem. W dodatku warto, aby sztućce były funkcjonalne i estetyczne zarazem. Dzięki temu zwiększysz komfort swojej rodziny podczas spożywania wspólnych posiłków każdego dnia. W ten sposób poprawisz też wystrój kuchni czy jadalni.

Podpowiemy ci, że warto mieć w domu co najmniej dwa komplety sztućców. Jednego z nich możesz używać na co dzień w trakcie rodzinnych obiadów, natomiast drugiego podczas świątecznych uroczystości albo innych, bardziej oficjalnych okazji. Jeżeli urządzasz w domu również spotkania z przyjaciółmi czy kolegami z pracy, przygotuj także trzeci komplet sztućców na te okazje.

Nie można zapominać również o praktycznych aspektach sztućców kompletów. Bardzo ważną cechą twojego nowego kompletu jest łatwość utrzymania go w czystości. Istotną rolę odgrywa także ich wytrzymałość. Gdy niechcący upadnie ci nóż albo widelec na podłogę, nie powinien się on zniszczyć czy uszkodzić. Wówczas będziesz musiał wydać kolejne pieniądze na nowy zestaw sztućców, ewentualnie nie używać jednej z jego par.

Z czego wykonano najlepszy komplet sztućców?

Podziału sztućców dokonuje się zazwyczaj ze względu na materiał, z jakich je wykonano. To ma ogromny wpływ przede wszystkim na ich właściwości fizyczne. W zależności od materiału wykonania sztućców różna jest również ich cena. W sklepach spotkasz najwięcej zestawów wyprodukowanych ze stali nierdzewnej albo srebra. Jakie są ich cechy szczególne? Które ze sztućców warto wybrać na co dzień, a które nadają się głównie na specjalne okazje?

Komplety sztućców wykonane ze stali nierdzewnej

Sztućce zrobione ze stali nierdzewnej są najpopularniejsze na rynku. Znajdziesz je w wielu sklepach stacjonarnych, a także tych, co prowadzą sprzedaż przez internet. Zestawy ze stali nierdzewnej oznacza się według zawartych w nich proporcji chromu oraz niklu. Wśród nich znajdziesz takie sztućce, jak:

  • Stal nierdzewna 18/10 – sztućce zawierają 18 procent chromu i 10 procent niklu. Właśnie takie proporcje dają im najwyższy poziom trwałości. Są one również bardzo odporne na korozję. Często takie sztućce charakteryzują się estetycznym i stylowym wyglądem. Osoby, które uczula nikiel, powinny jednak pamiętać, aby zdecydować się na inny rodzaj kompletu.
  • Stal nierdzewna 18/0 – sztućce zawierają 18 procent chromu i 0 procent niklu. Mają one uniwersalny charakter. Jeżeli jesteś uczulony na nikiel, są to sztućce doskonałe dla ciebie. Jednak brak tego pierwiastka w składzie powoduje ich skłonność do zacieków, zwłaszcza podczas korzystania ze zmywarki.
  • Stal nierdzewna 13/0 – sztućce zawierają 13 procent chromu i 0 procent niklu. Z takiego tworzywa głównie wykonuje się noże. Niska zawartość chromu zwiększa ich elastyczność.

Komplety sztućców wykonane ze srebra

Takie komplety sztućców są niezwykle estetyczne, stylowe i eleganckie. Jednak nie powinno się ich używać na co dzień. Jest tak, ponieważ nie można myć ich w zmywarce ani poddawać działaniu niektórych detergentów. Co ważne, ten metal wchodzi w reakcje chemiczne z siarką. Dlatego nie powinno się go stosować do spożywania majonezu, ryb morskich czy jajek. To spowoduje ich szybkie odbarwienie.

Srebrne komplety sztućców w naturalny sposób pokrywają się patyną. Należy o nie regularnie dbać, co wymaga sporego nakładu pracy, aby utrzymać je w czystości. Sztućce ze srebra zazwyczaj mają również dużo wyższą cenę niż te wykonane ze stali nierdzewnej.

Jeżeli szukasz zestawu sztućców dla swojej rodziny do spożywania posiłków na co dzień, polecamy ci te komplety, które wykonano ze stali nierdzewnej. Mamy nadzieję, że dokonasz trafnego wyboru. Powodzenia na zakupach!

Informacja prawna