Jaki sterylizator kosmetyczny wybrać?

Chcąc zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i higienę sobie i swoim Klientom, należy zadbać o odpowiednią sterylizację używanych narzędzi. W tym celu najlepiej wykorzystać sterylizator, który za sprawą wysokiej temperatury wyjaławia narzędzia kosmetyczne. Wszystkie narzędzia, które mogą naruszyć integralność tkanek lub wejść w kontakt z krwią, płynami ustrojowymi i wydzielinami muszą być sterylizowane. Do takich narzędzi należą pilniki do paznokci, nożyczki, pęsety, cęgi, dłuta i obcinaczki używane przy manicure i pedicure.

Rodzaje sterylizatorów kosmetycznych

Autoklaw

Autoklawy są jednym z najbardziej popularnych urządzeń do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Są niezwykle pomocne w likwidowaniu mikroorganizmów, wirusów, grzybów i innych niebezpiecznych elementów, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Sterylizator ten wykorzystywany jest w klinikach medycyny estetycznej, salonach tatuażu, gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych. Nowoczesne wersje autoklawów są poręczne oraz proste w obsłudze. Autoklaw swoim wyglądem przypomina szczelny zbiorniki, który służy do wykonywania określonych zabiegów fizycznych. Utrzymanie w jego wnętrzu wysokiej temperatury i ciśnienia zwiększa skuteczność sterylizacji. Wytworzona para wodna odpowiada za uwolnienie energii wewnątrz i zniszczenie wszelkich obecnych w nim mikroorganizmów. Użycie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest jedną z najbardziej zalecanych i niezawodnych metod sterylizacji.

Sterylizator UV

Sterylizatory UV doskonale nadają się do eliminowania zarazków z narzędzi używanych w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Szybko i dokładnie sterylizuje i eliminuje bakterie, pleśnie i mikroorganizmy, dzięki czemu uzyskuje się środowisko wolne od zarazków. Jest to narzędzie do suchej dezynfekcji i nie wymaga dodawania żadnych płynów. Oznacza to, że sterylizacja odbywa się bez użycia roztworów chemicznych, co zapobiega ryzyku nadmiernego użycia. Aby zagwarantować, że światło UV rozejdzie się po całej powierzchni przedmiotu, ważne jest, aby dezynfekowane narzędzia były jak najbardziej rozwarte i rozmontowane. Dezynfekcja jest skuteczna, jedynie gdy promienie UV padają bezpośrednio na dany element.

Sterylizator kulkowy

Sterylizator kulkowy jest urządzeniem, które istnieje już od dawna, a najistotniejszą rolę w nim odgrywają kulki kwarcowe, które są podgrzewane do wysokiej temperatury. Tego typu urządzenie jest stosowane głównie w gabinetach kosmetycznych i zapewnia szybki i skuteczny sposób sterylizacji narzędzi. Głównym elementem tego urządzenia są kulki, które uwalniają ciepło, aby zapewnić utrzymanie właściwej temperatury podczas całego procesu sterylizacji.

Jaki sterylizator kosmetyczny zatem wybrać do gabinetu?

Przy wyborze sterylizatora kosmetycznego warto uwzględnić przede wszystkim indywidualne potrzeby. Najlepiej wybierać modele, które pozwalają na sterylizację dużej ilości narzędzi. Postawmy na wysokiej jakości produkty, a nie na tanie sterylizatory. Inwestowanie w aktualne rozwiązania pozostawi dobre wrażenie na osobach odwiedzających Twój salon kosmetyczny.

Informacja prawna