Gadżetów do kąpieli jest wiele – poczynając od pachnących płynów, przez kolorowe kule, na solach kończąc. Tym razem zajmiemy się właśnie solami do kąpieli. Jakie mają właściwości? Dlaczego warto dodawać je do wody? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze więcej informacji znajdziesz poniżej. Nie czekaj, tylko zapoznaj się z nimi!
Sól do kąpieli – co to jest i jakie ma właściwości?
Poszukując pielęgnacyjnych produktów w atrakcyjnej cenie, zdecydowanie warto sięgnąć po sól do kąpieli. Nie chodzi tutaj oczywiście o tradycyjną sól kuchenną, bo ta mogłaby podrażnić skórę. Sól kąpielowa jest przepełniona minerałami, które świetnie działają na nasz organizm i odżywiają naskórek. Znajdziemy tu między innymi sód, magnez, potas czy wapń.
Dodatkowo kąpiel z udziałem soli bardzo relaksuje i odpręża, pozwala pozbyć się całego stresu i się wyciszyć. Sól do kąpieli oddziałuje też na skórę – wygładza ją, usuwa martwe komórki, zapewnia właściwe pH, a nawet łagodzi różne problemy dermatologiczne oraz dolegliwości bólowe.
Sól może być drobnoziarnista lub gruboziarnista, o niesamowitych kompozycjach zapachowych. Niektóre też barwią wodę i mają jeszcze płatki kwiatów, które unoszą się na powierzchni. To sprawia, że w kilka chwil można zamienić swoją łazienkę w salon SPA. Taka kąpiel w soli powinna trwać około 15-30 minut. Ten czas pozwoli zadziałać składnikom na skórę. Co ważne, wybieramy nie gorącą wodę, lecz ciepłą.
Rodzaje soli kąpielowych – co daje nam każda z nich?
Skoro podstawowe informacje na temat soli do kąpieli mamy już za sobą, to teraz możemy przejść do omówienia ich rodzajów. A tych nie brakuje. I tak wyróżniamy następujące produkty:
- sól himalajska do kąpieli – zaliczamy ją do jednych z najzdrowszych soli. Jest bardzo czysta i ma charakterystyczny, lekko różowy kolor. Działa detoksykująco, świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia, niedoskonałości i trądzik. Ujędrnia też skórę i redukuje cellulit. Ma też właściwości obniżające ciśnienie krwi;
- sól morska do kąpieli – idealnie sprawdza się nie tylko do kąpieli, ale również do peelingów. Jest też polecana do aromaterapii i można bez przeszkód mieszać ją z olejkami eterycznymi;
- sól z Morza Martwego do kąpieli – ten rodzaj soli jest polecany szczególnie przy bólach reumatycznych, ale nie tylko. Ma właściwości oczyszczające i doskonale radzi sobie ze skórą przesuszoną, z wypryskami i łuszczycą;
- sól epsom – przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii i staje się coraz popularniejsza. Tak jak powyższa, mogą stosować ją osoby chorujące na łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry. Łagodzi powstałe na skórze podrażnienia. Do tego jeszcze działa rozluźniająco, pozbywając się zmęczenia.
Sole do kąpieli zazwyczaj są zamknięte w jednorazowych saszetkach bądź też w słoiczkach o różnych pojemnościach. Jak już wspomnieliśmy, mają one przeróżne zapachy, na przykład lawendowy, bezowy, różany, rozmarynowy czy herbaciany. Pamiętajmy jeszcze, by przed zakupem czytać etykietę ze składem i wybierać tę najbardziej naturalną sól do kąpieli. Istotne jest też trzymanie się zaleceń producenta co do dawkowania. Ponadto produkt ten można wykorzystać także podczas moczenia stóp w misce.
Podsumowując, sól do kąpieli to produkt, który warto mieć w swojej łazience. Przemawia za nim nie tylko atrakcyjna cena, ale przede wszystkim efekty, które są widoczne przy regularnym stosowaniu. Jedno jest pewne – sól kąpielowa dba i o skórę, i o zmysły. Wybierz idealny dla siebie rodzaj. Możesz też się pokusić o zestaw kilku soli do kąpieli. Powodzenia!