Jaką karmę podawać psu? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jaką karmę podawać psu, co będzie dla niego najlepsze? To pytanie zadaje sobie część opiekunów czworonogów, dla których priorytetem jest dbanie o zdrowie swoich pupili. Karma dla psa powinna być zbilansowana i kompletna, dopasowana indywidualnie do danego zwierzęcia tak, aby zaspokajać w 100% jego potrzeby żywieniowe. Jak wybrać dobrą karmę dla czworonoga? Na co szczególnie zwracać uwagę podczas wyboru gotowego pokarmu dedykowanego psom?

Jak wybrać dobrą karmę dla psa? Wskazówki żywieniowe dla opiekunów

Prawidłowe żywienie psa jest uzależnione od zapotrzebowania na składniki odżywcze, które warunkują: wiek, rasa, etap życia, wielkość, stan fizjologiczny i aktywność fizyczna czworonoga. Podstawowym elementem codziennego żywienia zdrowych psów powinna być karma pełnoporcjowa (czyli kompletna i zbilansowana), która w pełni realizuje zapotrzebowanie dietetyczne czworonoga (zawiera białka, tłuszcze, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach). Warto wiedzieć, że samo mięso nie jest kompletnym pokarmem dla psów. Natomiast pełnoporcjowe karmy suche i mokre, poza tym że zaspokajają potrzebu na niezbędne składniki odżywcze, niosą za sobą również inne korzyści. Na przykład sucha karma pełnoporcjowa sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustne, a mokre jedzenie wspiera nawodnienie organizmu i utrzymanie szczupłej sylwetki.

W dobrej jakości karmie zawartość składników odżywczych jest optymalnie zbilansowana z energią pokarmową. Co to oznacza? Porcja dzienna karmy zawiera odpowiednią liczbę kalorii i właściwą ilość składników odżywczych. W składzie dobrej karmy znajdują się m.in.:

  • białko – jest budulcem ciała,
  • tłuszcz – to źródło  energii (psy uwielbiają smak tłuszczu),
  • witaminy i minerały – m.in. pomagają utrzymać w dobrym stanie sierść, wzrok, zapewniają dobry stan kości, wspierają proces trawienia oraz odporność organizmu,
  • włókno pokarmowe – zaliczane do węglowodanów, wspomaga prawidłową pracę jelit.

Dobrej jakości karma dla psa to taka, która jest bezpieczna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Skład gotowych karm dla psów Pedigree jest poddawany rygorystycznym kontrolom, dzięki czemu możemy karmić czworonogi bezpiecznie  i zdrowo. Jeśli chodzi o wielkość posiłków, powinna być ona obliczana dla każdego psa indywidualnie. Odpowiednie porcjowanie ułatwią informacje, jakie każdy producent umieszcza na opakowaniu karmy. W razie wątpliwości, jak porcjować posiłki dla pupila, zawsze możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pamiętajmy, że pies nie powinien mieć stałego, nieograniczonego dostępu do pożywienia, ponieważ instynktownie będzie najadał się na zapas, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nadmiaru tkanki tłuszczowej, czyli nadwagi lub otyłości. Eksperci zalecają, aby podawać czworonogowi karmę 2–3 dziennie, pozostawiając miskę z jedzeniem na nie dłużej niż 30 minut. Pies bezwzględnie powinien mieć natomiast stały dostęp do miski ze świeżą wodą.

Jaką karmę podawać psu – suchą czy mokrą?

Część opiekunów zastanawia się, co jest lepsze dla psa – karmienie suchą czy może mokrą karmą? Dzienne zapotrzebowanie żywieniowe czworonoga może zaspokoić zarówno kompletna karma sucha, jak i mokra, która jest dostępna w formie puszek, tacek i saszetek Jednak optymalne menu dla psa to dieta mieszana, złożona z karmy suchej i mokrej w proporcjach 1:1 pod względem masy. Dzięki takiemu żywieniu zwierzę może skorzystać z zalet obu rodzajów pokarmów. Karmy suche, dzięki strukturze granul i składnikom aktywnym sprzyjają utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, natomiast mokre jedzenie, dzięki wysokiej wilgotności wspiera właściwe nawodniednienie organizmu, kluczowe dla zdrowia dróg moczowych i jest około 4 razy mniej kaloryczne, co ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki psa.

Podsumowując, indywidualne podejście do żywienia każdego psa jest podstawą. Karma, jaką  będziemy podawać pupilowi, powinna być dopasowana do jego potrzeb, zawierać odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. białek, tłuszczów, witamin, minerałów, zbilansowanych z energią pokarmową Dobrze też, żeby była  opracowana przez specjalistów ds. żywienia tego gatunku zwierząt.

Jeśli szukasz  dodatkowych informacji dotyczących tego, jaka karma dla psa jest warta zakupu, sprawdź porady ekspertów Pedigree!

Informacja prawna