Jak zdezynfekować ubrania, by ich nie zniszczyć?

Zachowanie idealnej czystości ubrań to nie tylko sposób na to, by korzystać z nich jeszcze dłużej. Ma to również wpływ na nasze zdrowie, w tym kondycję skóry. Sposobów na dezynfekcję tkanin jest kilka, jednak niektóre z nich mogą niekorzystnie wpłynąć na stan ubrań. Jak zatem je dezynfekować, aby móc śmiało z nich korzystać przez długi czas?

Dlaczego dezynfekowanie ubrań jest tak ważne?

Ubrania mogą być siedliskiem wielu zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia drobnoustrojów – bakterii, grzybów czy roztoczy kurzu domowego. Usuwanie ich jest ważne między innymi dlatego, że materiały mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Mogą w ten sposób wywoływać u nas nieprzyjemne reakcje, na przykład objawy alergii. Aby tego uniknąć, należy dezynfekować odzież. Pozbędziemy się nie tylko alergenów, ale i innych zabrudzeń. Wolne od brudu materiały dłużej pozostaną świeże – jeśli do tego dobierzemy odpowiedni sposób na przeprowadzanie domowej dezynfekcji możemy mieć gwarancję, że ubrania będą służyły nam dzięki temu przez o wiele dłuższy czas.

Jakie są rodzaje dezynfekcji?

Wyróżniamy dwa główne typy domowego dezynfekowania:

  • dezynfekcja termiczna – polega na wykorzystaniu bardzo wysokich temperatur (nawet 90 stopni Celsjusza) w celu zabicia drobnoustrojów i oczyszczenia materiałów. Metoda ta wpływa jednak na stan tkanin, naruszając strukturę włókien. Ubrania po takim zabiegu mogą być nieprzyjemne w dotyku, szybciej się również zniszczą.
  • dezynfekcja chemiczna – opiera się na działaniu specjalistycznych środków chemicznych, które usuwają zabrudzenia z ubrań. Podczas ich stosowania należy być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ w składzie tych produktów znajdują się silnie działające substancje. Jeśli mamy skłonną do podrażnień skórę lub cierpimy na alergie, kontakt z takim środkiem, na przykład gdy nie wypłucze się on do końca z ubrania, może wywołać nieprzyjemne reakcje organizmu.

Co wybrać? Uszkodzenie materiałów czy ryzyko zagrożenia zdrowiu? Na szczęście istnieją środki dezynfekujące do prania, które dokładnie oczyszczają tkaniny w niższych temperaturach, opierając się przy tym na działaniu bezpiecznych i delikatnych substancji.

Środki do bezpiecznej dezynfekcji

Produktami, które pozwolą nam na dokładną dezynfekcję tkanin już podczas zwykłego prania w 40 stopniach, są środki od Mr. ZIGGI. To monoprodukty, które łączą w sobie działanie piorące i dezynfekujące. Skład proszków i płynów został tak opracowany, by był zarówno dezynfekujący, jak i hipoalergiczny. Korzystając ze środków Mr. ZIGGI możemy być zatem spokojni – nasze ubrania będą czyste, a kontakt z detergentem nie będzie wiązał się z wywołaniem reakcji alergicznych. To odpowiedź na potrzeby konsumentów – powstałe produkty są skuteczne i delikatne jednocześnie, aby mógł z nich korzystać każdy.

Dodatkowe zasady, które pozwolą nam bezpieczną dezynfekcję ubrań

Zanim włożymy ubrania do pralki i zdecydujemy się na domową dezynfekcję, powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii.

  • Pamiętaj o sprawdzeniu metki! To właśnie na nich, za pomocą znaków producent przekazuje najważniejsze informacje dotyczące zasad prania. Dowiemy się, w jakiej temperaturze należy je prać oraz czy nie lepiej będzie postawić na pranie chemiczne.
  • Przed wsypaniem bądź wlaniem produktu do dezynfekcji, sprawdźmy koniecznie zalecenia producenta odnośnie dozowania środka. W ten sposób unikniemy pojawienia się na ubraniach zacieków i plam po niewypłukanym do końca proszku czy płynie. Jeśli obawiamy się, że produkt, który nie do końca wypłucze się z ubrań podczas prania będzie podrażniać skórę, tym bardziej powinniśmy zdecydować się na ten o hipoalergicznym składzie.
  • Posegreguj ubrania ze względu na kolor i specyfikę materiału. W ten sposób materiały nie zniszczą się oraz unikniemy pofarbowania.
  • Delikatne tkaniny dodatkowo zabezpieczamy przez włożenie ich do specjalnych woreczków do prania. Unikniemy tarcia o bęben pralki i zahaczania się o ostre elementy, takie tak zamki czy zatrzaski.

Informacja prawna