Jak zadbać o włosy po urlopie?

Lato, słońce, plaża, morska woda…To wszystko nas cieszy, jednakże nie jest zbyt łaskawe dla włosów. Wiele kobiet po powrocie z wakacji skarży się na przesuszone i splątane włosy, czasem problemem bywa także ich wypadanie. Jak zatem zadbać o włosy po wakacjach?

Czego nie lubią nasze włosy?

Czy stan Twojej fryzury po wymarzonym urlopie nad Bałtykiem lub pod palmami zdecydowanie Cię nie zadowala? Niestety, lato to nie najłaskawszy czas dla naszych włosów, które w upalne miesiące wystawione są na czynniki zdecydowanie im niesprzyjające. Latem włosy często stają się matowe, kruche, rozdwajają nam się końcówki, a często obserwujemy także zwiększone wypadanie włosów. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż nasze włosy zdecydowanie nie lubią niektórych rzeczy, które nierozerwalnie związane są z latem. Na pierwszym miejscu jest oczywiście mocne słońce i zwiększone promieniowanie UV – to ono wysusza włosy i pozbawia je nawilżenia. Włosy nie lubią także wiatru (choć Ty kochasz nadmorską bryzę), wysokich temperatur, chlorowanej i słonej wody, klimatyzacji, etc. Będąc na wakacjach często zapominamy także o zbilansowanej diecie – odżywiasz się gorzej, nieregularnie, a to także może odbić się na kondycji fryzury. Ostatnim z głównych, niesprzyjających włosom czynników jest niewystarczająca pielęgnacja. Nikt przecież nie pakuje w walizkę wszystkich ulubionych kosmetyków do włosów. Niestosowanie odbudowujących czy nawilżających masek lub odżywek podczas wakacji znacząco może pogorszyć stan fryzury.

Odwiedź trychologa

Jeśli wróciłaś z urlopu i ubolewasz, że Twoja fryzura jest daleka od ideału, warto skorzystać z porad specjalisty – to kolejne z polskich miast, gdzie znajdziemy nowoczesny i dobrze wyposażony gabinet z fachowcami w dziedzinie trychologii.

Trycholog sprawdzi stan Twojej fryzury po lecie oraz pomoże wdrożyć Ci odpowiednią pielęgnację, może także zaproponować kilka „ratunkowych” zabiegów. Główne zadanie po wakacjach to odbudowa oraz regeneracja fryzury, a tym celom służą odpowiednio dobrane składniki odżywcze i pielęgnacyjne. Nie chcąc szukać i testować ich samodzielnie, można skorzystać z porad specjalisty od włosów.

Czego potrzebują Twoje włosy po wakacjach?

Słona lub chlorowana woda, mocne słońce czy wiatr na pewno spowodowały sporo zniszczeń w strukturze włosów. Włosy, jak i inne komórki naszego ciała, zbudowane są z białek (protein) i to właśnie je należy uzupełnić w pierwszej kolejności. Po wakacjach przyda Ci się więc zabieg na włosy z proteinami – przykładem takich protein jest np. keratyna. Po dokładnym oczyszczeniu włosów (najlepiej wykonać peeling skóry głowy, by dotlenić cebulki), warto zaaplikować im maskę proteinową chociaż dwa razy w tygodniu. Równie ważne jest także nawilżenie włosa – za to odpowiadają składniki nazywane humektantami. Ich przykłady to miód, aloes, kwas hialuronowy, pantenol czy gliceryna. Poza maskami proteinowymi, po wakacjach warto stosować także dobry kosmetyk humektantowy.

Dobrym rodzajem powakacyjnej pielęgnacji będzie także olejowanie włosów. Znajdź wolną godzinę lub dwie i zaaplikuj na swoje włosy olej, który wyposaży włosy w niezbędne składniki odżywcze, w tym w witaminy. Panie z włosami niskoporowatymi powinny sięgnąć po olej rycynowy lub kokosowy. Oliwa z oliwek czy olej z awokado poleca się zastosować w przypadku włosów średnioporowatych, z kolei dla włosów wysokoporowatych polecamy olejowanie olejem arganowym lub olejem ze słodkich migdałów.

Włosom należy się także odpoczynek. Zrezygnuj więc od razu po urlopie z mocnych zabiegów fryzjerskich jak np. koloryzacja. Najważniejszy krok to regeneracja włosa – nie jest wskazane więc dodatkowo go obciążać. Jeśli to możliwe, daj włosom „urlop” od suszenia ich suszarką i prostowania prostownicą. Odżywione i zregenerowane włosy będą przygotowane na dalsze zabiegi stylizacyjne – na to zawsze przyjdzie czas, a efekt stylizacji na zdrowych i zadbanych włosach będzie podwójnie zadowalający.

Informacja prawna