Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Dzieci uwielbiają dostawać zabawki. Ale wybór zabawek na rynku jest tak ogromny, że rodzice, dziadkowie i przyjaciele często stają przed nie lada wyzwaniem, by wybrać zabawkę odpowiednią dla dziecka.

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zabawek należą: klocki, puzzle, lalki, w tym lalki Barbie znajdujące się w ofercie sklepu bee.pl, pluszaki, samochody, zabawki edukacyjne, gry planszowe, zabawki ogrodowe (piaskownice, huśtawki, zabawki do piasku), rowery i inne pojazdy dla dzieci, sprzęt sportowy (piłki, rakietki do badmintona, skakanki).

Zabawki muszą być bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka

Zabawki dla dzieci muszą być bezpieczne. Przede wszystkim należy się upewnić, czy dana zabawka jest dopasowana do wieku i umiejętności dziecka. Inne potrzeby ma niemowlę, inne przedszkolak, a jeszcze inne dziecko w wieku szkolnym. Nieodpowiednio dobraną do wieku zabawką dziecko szybko się znudzi albo zniechęci się do niej i zabawka szybko wyląduje w kącie.

Zabawki nie powinny mieć ostrych krawędzi. Zabawki dla najmłodszych nie mogą zawierać drobnych elementów, które dziecko łatwo może połknąć.

Najlepiej wybierać produkty znanych, zaufanych firm, nawet jeśli ceny zabawek są wyższe. Lepiej kupić dziecku jedną porządną i droższą zabawkę co pewien czas niż często obdarowywać pociechę tanimi zabawkami, które już po kilku użyciach nadają się do wyrzucenia.

Duże znaczenie ma materiał, z którego wykonane są zabawki. Zdarza się, że na półkach sklepowych znajdują się zabawki zawierające substancje, które szkodzą zdrowiu. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy zabawka posiada certyfikat jakości.

Zabawki powinny wspierać rozwój dziecka

Bezpieczne zabawki mają na celu wspieranie rozwoju dziecka. Nauka i zdobywanie nowych umiejętności poprzez zabawę to najlepsze, co można zagwarantować swemu dziecku.

Powinny być dostosowane do zainteresowań i temperamentu dziecka

Wybierając zabawkę, należy wziąć pod uwagę zainteresowania i temperament dziecka. Warto zdecydować się na zabawki, które będą rozwijać zdolności dziecka. Jeżeli dziecko lubi bawić się samotnie, można kupić mu lalkę, samochód lub klocki, natomiast dziecku żywiołowemu zabawkę sportową, która pozwoli uwolnić nadmiar energii.

Jakich zabawek unikać?

Powinno się unikać głośnych zabawek dźwiękowych, niebezpiecznych zabawek militarnych, np. pistoletów czy karabinów na kulki, nie testowanych dermatologicznie małych zestawów makijażowych dla dziewczynek.

Informacja prawna