Jak wybrać rowerek stacjonarny? Na te kwestie zwróć uwagę

Rowerek treningowy to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce utrzymać dobrą kondycję i zwiększyć wydolność organizmu. Nie zajmuje dużo miejsca, a odpowiednio dobrany zapewni mnóstwo korzyści. Jak zatem wybrać najlepszy model? Czym się kierować w trakcie tego zakupu? Podpowiadamy.

Rowerek stacjonarny – poziomy, pionowy czy spinningowy?

Jeden z podstawowych podziałów rowerków stacjonarnych obejmuje trzy kategorie: rowerki poziome, pionowe oraz spinningowe. Który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie?

Rowerek stacjonarny pionowy

Ten rodzaj jest zdecydowanie najpopularniejszy. Wykonywane na nim ćwiczenia przypominają jazdę na tradycyjnym rowerze. Urządzenia te są proste w obsłudze i pozwalają na utrzymanie pozycji pionowej lub nieco pochylonej – zupełnie tak, jak podczas jazdy na rowerze miejskim lub górskim. Rower pionowy wyposażony jest w wygodne siedzisko pozwalające na komfortowy trening.

Rower poziomy

Ten typ rowerków stacjonarnych jest już nieco bardziej zaawansowany niż jego pionowy odpowiednik. Ze względu na swoją konstrukcję zajmuje więcej miejsca. Jednak specyficzna budowa urządzenia ma swoje plusy, gdyż zapewnia plecom stabilne oparcie. To z kolei sprawia, że trening nie obciąża kręgosłupa, lecz wzmaga pracę mięśni brzucha.

Rowerek stacjonarny spinningowy

Stacjonarny rower spinningowy to urządzenie przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych w treningach. Jego konstrukcja wymusza pochyloną pozycję ciała, co w połączeniu z wąskim siedziskiem sprawia, że trening przypomina jazdę na rowerze szosowym. Moment obrotowy przenoszony jest z pomocą łańcucha lub specjalnej taśmy, przez co opór w trakcie pedałowania jest znacznie większy niż w pozostałych rowerkach.

Rower mechaniczny, magnetyczny, a może powietrzny?

Kolejną ważną kwestią jest sposób działania urządzenia. W kategorii sklepu internetowego ze sprzętem sportowym https://fitness-home.pl/rowerki-treningowe znajdziesz rowerki mechaniczne, magnetyczne oraz powietrzne. Czym się różnią?

Najtańszym rozwiązaniem jest rower mechaniczny. Za sprawą fizycznego tarcia koła zamachowego generuje się w nim opór, który odczuwany jest w czasie pedałowania. Parametr ten można regulować – najczęściej przy pomocy specjalnego pokrętła. Ten prosty mechanizm, mimo iż nieco hałaśliwy, doskonale sprawdzi się w przypadku osób początkujących.

W rowerze magnetycznym opór wywoływany jest przy pomocy magnetycznego hamulca. Zapewnia to znacznie większy zakres regulacji obciążenia, co czyni ten model idealnym dla osób zaawansowanych.

Rower powietrzny wyposażony jest w duży wentylator oraz długie, ruchome ramiona zastępujące kierownice. Sprzęt ten angażuje całe ciało i może być napędzany nogami i rękami, co sprawia, że trening jest jeszcze bardziej intensywny.

Informacja prawna