Jak wybrać idealną salę weselną?

Przygotowania do ślubu i wesela zaprzątają myśli narzeczonych na wiele miesięcy przed tym wyjątkowym dniem. Na liście rzeczy do zrobienia pojawiają się nowe zadania, które sprawią, że dzień ślubu będzie wyjątkowy. Organizację wesela warto rozpocząć od wyboru sali, gdzie ma odbyć się przyjęcie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiele sal, ze względu na duże zainteresowanie par, przyjmuje rezerwacje na dwa a czasami nawet trzy lata do przodu. Jak więc wybrać idealna salę, która będzie miejscem świętowania w gronie najbliższych nowej drogi życia?

Wybór sali weselnej krok po kroku

Wybór sali weselnej to niełatwe zadanie. Brak doświadczenia w planowaniu tak dużej uroczystości rodzinnej powoduje niepewność u narzeczonych. Jak wybrać idealną salę weselną? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, przygotowaliśmy poradnik dla par, który rozwieje wątpliwości i pozwoli podjąć dobrą decyzję już na początku planowania organizacji wesela.

 1. Lista gości

  Wiele par pomija ten krok, przez co oglądają zbyt wiele niewłaściwych sal. Aby oszczędzić czas podczas przygotowań ślubnych, warto przygotować wstępną listę gości, by oszacować, ile osób będzie bawić się tego dnia na sali weselnej. Wówczas można zawęzić poszukiwania do sali na duże, średnie lub kameralne przyjęcie.

 2. Cena za talerzyk

  Każda sala posiada swoje menu podstawowe oraz dania, napoje lub usługi, które są dostępne za dodatkową opłatą. Warto sprawdzić przykładowe menu na stronie internetowej sali weselnej i porównać je z innymi. Często droższe warianty pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze ponieważ zawierają w cenie alkohol lub tort. Przykładowe menu weselne prezentują sale weselne Kraków.

 3. Umowa

  Określa ona warunki organizacji przyjęcia na terenie sali weselnej. Ważnym elementem jest określenie terminu podania ostatecznej listy gości, ustalenia menu oraz warunki rozliczenia finansowego. Warto przeczytać ją uważnie przed podpisaniem, a w razie wątpliwości skonsultować ją z prawnikiem, aby uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń w dniu wesela.
 4. Ślub w plenerze

  W ostatnich latach coraz popularniejsze są śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego. Wiele sal udostępnia więc ogród, taras lub namiot na miejsce ceremonii zaślubin. Jeśli para planuje powiedzieć sobie „Tak” w plenerze, dobrze jest sprawdzić, czy sala umożliwia organizację takiej ceremonii.

 5. Noclegi dla gości

  Wesele w górach lub nad jeziorem przestało być fantazją i coraz więcej par decyduje się na organizację przyjęcia z dala od domu. Wówczas wszyscy zaproszeni goście powinni mieć zagwarantowany nocleg, aby móc ze spokojem bawić się do białego rana. Jeśli narzeczeni chcą zorganizować wesele wyjazdowe, warto dowiedzieć się, czy sala weselna dysponuje miejscami noclegowymi i czy są przewidziane rabaty dla gości weselnych.

Dzień ślubu to ważny moment zarówno dla nowożeńców jak i ich najbliższych. Wybór sali wydaje się trudny, jednak po przemyśleniu tych kilku kwestii, decyzja staje się znacznie łatwiejsza. Idealna sala weselna zapewni doskonałą zabawę, pyszne jedzenie i zatroszczy się o to, by Państwo Młodzi mogli beztrosko świętować początek nowej drogi życia.

Informacja prawna