Czy dziecko decyduje, w co się ubrać? Nie pozwól, aby to zepsuło Ci dzień !
Jeśli Twoja córeczka nagle stała się bardzo wybredna, jeśli chodzi o ubrania w jej szafie, gratulacje: to znak, że dorasta. Przedszkolaki są bowiem na etapie, na którym próbują zaznaczyć swoją niezależność i sprawdzić granice swoich możliwości. Ubieranie się daje im możliwość ćwiczenia obu tych czynności. Nie oznacza to jednak, że każdy poranek musi być widowiskiem.
Zaproponuj dziecku wybór ubrań
Większość trzy- i czterolatków to przyszli dyktatorzy, którzy starają się kontrolować sytuację, kiedy tylko mogą. Dlatego, gdy tylko jest to możliwe, należy zapewnić im kontrolę. Daj dziecku wiele małych wyborów w sprawach, które nie mają dla Ciebie znaczenia. Na przykład zapytaj: „Czy wolałbyś założyć swój niebieski sweterek czy czerwony?”. Dając im wybór, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że wpadną w kłopoty.
Uwzględnij gust dziecka w zakresie ubioru
Nienawidzisz wełny ? Nie możesz znieść obcisłych tank topów? Dziecko prawdopodobnie ma też swoje własne upodobania i preferencje. W granicach rozsądku postaraj się być elastyczny w stosunku do ich preferencji. Nie ma nic złego w unikaniu rzeczy, które przeszkadzają dziecku. W ten sposób pokazujesz, że szanujesz ich zdanie. Niektóre z jego problemów można łatwo rozwiązać: skarpetki z irytującymi szwami można wywrócić na lewą stronę, a denerwujące metki koszul odciąć. (Jeśli jej wrażliwość wydaje się poważniejsza, porozmawiaj z lekarzem). A jeśli chce nosić sukienki na co dzień – dlaczego nie? Jeszcze lepiej, jeśli będą to sukienki jednorożca ! Jeśli obawiasz się, że będzie jej zimno, zawsze możesz założyć pod spód ciepłe legginsy lub t-shirt.
Poświęć trochę czasu, aby się do tego przyzwyczaić
Do trzeciego roku życia większość dzieci potrafi wykonać podstawowe czynności związane z samodzielnym ubieraniem się, takie jak zakładanie bielizny, spodni z gumką w pasie i bluzy (trudniejsze zadania, takie jak zapinanie zamka błyskawicznego czy zapinanie guzików, można wykonać później). W rzeczywistości większość dzieci lubi wykonywać te czynności. To daje im pewność siebie i czyni ich kompetentnymi. Dlatego, nawet jeśli jest to powolne, pozwól dziecku ubierać się tak często, jak to możliwe, zwłaszcza w weekendowe poranki, kiedy nie trzeba się spieszyć. Im więcej okazji do ubierania się stworzysz, tym mniej trudności będzie miało dziecko.
Planowanie z wyprzedzeniem
Dzieci w tym wieku uwielbiają oglądać swoje zdjęcia. Wykorzystaj to, robiąc fotograficzny przewodnik po porannych czynnościach dziecka krok po kroku. Można tu pokazać, jak się budzą, ubierają, myją zęby, zakładają buty i jedzą śniadanie. Powieś ją w jego pokoju, gdzie będzie mógł ją śledzić każdego dnia. Wykres rutynowy stanie się dla Ciebie szefem. Jeśli poprosisz go o wybranie stroju dzień wcześniej, pozbędziesz się ogromnego zadania: nieustannego poszukiwania ulubionej koszuli, która potem znajdzie się na dnie kosza.