Jak szukać pracy po zwolnieniu?

Wiele osób sądzi, że zwolnienie z pracy (np. rozwiązanie umowy o pracę) będzie mieć negatywny wpływ na znalezienie przez nich zatrudnienia w przyszłości. Wiele zależy od tego, w jaki sposób pożegnaliśmy się z pracodawcą, od branży, w jakiej się specjalizujemy, itd., ale postaramy się Państwa przekonać, że szukanie pracy po zwolnieniu nie różni się zbytnio od każdego innego ubiegania się o zatrudnienie i wcale nie musi być obciążeniem.

Czy zwolnienie z pracy jest przeszkodą na dalszej drodze zawodowej?

Wiele osób uważa, że zwolnienie z pracy źle o nich świadczy, że przysporzy im kłopotów w znalezieniu nowej pracy. To nie jest tak do końca. Zwolnienia zdarzają się. Czasem z naszej winy, owszem, lecz najczęściej pracodawca zwalniając nas postępuje zgodnie z interesem firmy, z rachunkiem ekonomicznym i nie mamy wpływu na ten stan rzeczy.

Wiele osób wyobraża sobie, że otrzymanie zwolnienia z pracy to „plama na honorze”. Odczuwają obniżone poczucie wartości – nagle ktoś zrezygnował z ich usług. Myślą: jak znajdę nową pracę, skoro w mojej „kartotece” istnieje „wpis” o tym, że w czymś zawiodłem?

Po pierwsze zwolnienie z pracy może przydarzyć się każdemu i nikt, nawet prezes dużej korporacji nie jest od tego wolny. Po drugie, zwolnienie może nastąpić z różnych przyczyn, także niezależnych od nas.

Po trzecie – gdy ubiegamy się o nową pracę, należy fakt zwolnienia z poprzedniej przedstawić jako naturalny, nie zawiniony, jako „wypadek przy pracy”. To nic wielkiego. Dajmy nowemu pracodawcy, na nowej rozmowie kwalifikacyjnej, wyraźne sygnały o tym, że nie myślimy źle o byłym pracodawcy, że nie miał wyboru, a nasza przydatność jako pracowników w niczym nie ucierpiała. Więcej: mamy nowe doświadczenia zawodowe, a wypowiedzenie nam pracy nie nastąpiło w wyniku naszego zaniedbania.

Gdy ubiegamy się o nowe zatrudnienie, przedstawiajmy się jako osoby kompetentne, już obarczone bagażem doświadczeń zawodowych, a nie jak osoby, które startują dopiero na rynku oracy i wszystko muszą zaczynać od nowa.

Jakie są najczęstsze przyczyny zwolnienia z pracy i jak to wpływa na dalsze zatrudnienie

Bez względu na to jakie są najczęstsze powody zwolnienia z pracy – bądźmy dobrej myśli. Otrzymanie wymówienia może mieć silny wpływ psychologiczny i zniechęcić nas na chwilę, pozbawić nas sił, nakazać nam w siebie zwątpić. Nie poddawajmy się temu!

Jeżeli zostaliśmy zwolnieni, ale nasze bezpieczeństwo finansowe jest zabezpieczone, to możemy sobie pozwolić na całą kampanię promocyjną w internecie, wśród znajomych, użycie wszystkich kanałów komunikacji, kampanię, która na celu będzie miała udoskonalenie naszej obecności na rynku pracy. Jeśli zaś nasze fundusze po zwolnieniu z pracy są skromne, wtedy nie dysponujemy luksusem czasu. Wtedy działania należy podjąć szybko.

Zapisujemy się na newslettery w serwisach pracy, chwytamy za telefon, informujemy znajomych, że szukamy pracy, dopracowujemy nasze dokumenty aplikacyjne, pamiętamy o serwisach społecznościowych (jak LinkedIn), gromadzimy bazę adresów i kontaktów, przygotowujemy dokumenty aplikacyjne – pozostajemy czynni, gdyż tylko aktywni poszukujący pracy stają się aktywnymi, zatrudnionymi pracownikami.

Praca w Krakowie

Dla przykładu, praca w Krakowie już czeka na chętnych. Tak jest też w innych dużych aglomeracjach. Wprawdzie na rynku pracy w dobie pandemii zaszły poważne zmiany, jednakże nikt nie jest bez szans, szczególnie promowane są obecnie zawody, które można wykonywać zdalnie. Przede wszystkim aktywność, to zalecamy, ponieważ szukanie pracy to praca na cały etat.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna