Jak samodzielnie zdiagnozować otyłość?

Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI w. jest otyłość. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest powodem wielu groźnych chorób, takich jak nadciśnienie, choroba wieńcowa czy cukrzyca. I pomimo podejmowania działań profilaktycznych przez rządy, problem wciąż narasta. Powodów otyłości może być naprawdę bardzo dużo. Nie można wykluczyć choroby jako źródła złego funkcjonowania organizmu, prowadzącego do otyłości. Nie ma jednak usprawiedliwienia, kiedy powód leży w złym odżywianiu czy niedostatecznej ilości zażywanego ruchu. W dobie łatwego dostępu do różnych informacji samemu można określić skalę problemu. To czy nasz organizm przekroczył już granice otyłości, dowiemy się, analizując odpowiednie wskaźniki.

Wskaźnik BMI

Najbardziej popularnym, a jednocześnie promowanym przez dietetyków wskaźnikiem jest BMI. Oznacza on nic innego jak wskaźnik masy ciała. Do jego opracowania doszło około 200 lat temu, kiedy to jeden z naukowców w tej dziedzinie odnalazł zależność pomiędzy wzrostem a masą człowieka. Wskaźnik BMI jest parametrem określającym, czy nasza waga jest jeszcze w normie, czy posiada jakieś odchyły. Pierwotnie prace nad wskaźnikiem odnosiły się tylko do populacji osób dorosłych. Ocena BMI ma istotne znaczenie dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka chorób takich jak: otyłość, miażdżyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, czy zawał.

Do wyliczenia wskaźnika BMI potrzebne są jedynie dwie dane, a mianowicie wzrost i waga. Podstawiamy je odpowiednio do wzoru, a jest nim iloraz masy przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wagę podaje się zawsze w kilogramach a wysokość człowieka w centymetrach. Małym mankamentem tego wskaźnika jest to, że nasza waga może się zmieniać ze względu na chwilowe zatrzymanie wody w organizmie lub inne czynniki zmienne. Przez to właściwe określenie stanu naszego ciała może być utrudnione. Specjaliści w dziedzinie żywienia wystosowują wiele zarzutów co do tego wskaźnika, choćby dlatego, że opracowano go już ponad dwa wieki temu. Mimo to często wykorzystywany jest przy układaniu diety. Dlatego razem z BMI warto oceniać inne wskaźniki.

Wskaźnik WHR

Ten nieco odmienny parametr ma dwa zastosowanie. Dzięki niemu określa się rodzaj figury danej osoby, a także typ otyłości. Wylicza się go na podstawie stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Tak też się go nazywa, wskaźnikiem obwodu talii do obwodu bioder. Wynik porównuje się z danymi w odpowiedniej tabeli. Wskazują one czy osoba ma otyłość brzuszną, czy pośladkowo — udową. Pokazują one także czy nasz typ sylwetki to jabłko, czy gruszka. Same pomiary dokonuje się dość prosto. Najlepsze do tego będzie użycie centymetra krawieckiego. Talie mierzy się, przeciągając centymetr dokładnie w połowie długości między dolnym łukiem żebrowym oraz górnym grzebieniem kości biodrowej. Obwód bioder natomiast mierzy się na wysokości kolców biodrowych przednich górnych lub w najszerszym miejscu pośladków. Wskaźnik WHR uważany jest za dokładniejszy, ponieważ odnosi się głównie do ilości tkanki tłuszczowej. Jedynym minusem jest trudność w wykonaniu dobrego pomiaru.

Wskaźnik WHTR

Najbardziej wiarygodnym parametrem określającym stan naszego organizmu jest wskaźnik WHTR. Określa się go poprzez stosunek obwodu talii do wzrostu. Pokazuje on, jaki jest faktyczny poziom tłuszczu w okolicy brzucha. Jest to najgroźniejsze miejsce, w jakim może gromadzić się tłuszcz. To tam właśnie jest on aktywny metaboliczne. Ma zdolność do produkcji hormonów, które mogą mieć wpływ na podwyższony poziom cukru, a także nadciśnienie tętnicze.

Kalkulatory

Mimo że pozornie wszystkie wskaźniki mogą wydawać się proste do obliczenia, to czasem może dochodzić do błędów. Na szczęście w internecie nie brakuje kalkulatorów wspomagających wyliczenie tych właśnie parametrów. Wystarczy użyć centymetra, stanąć na wadze i wpisać pomiary do kalkulatorów. Odpowiedź dotyczącą naszego stanu zdrowia otrzymamy w kilka chwil. Kalkulatory przygotowywane są z dużą starannością przez specjalistów. Nie ma potrzeby samodzielnego sprawdzania tabel i snucia niepotrzebnych domysłów. Kalkulator WHR oraz WHTR najczęściej występują w połączeniu.

Jak poradzić sobie z otyłością?

Pierwsze kroki, jakie trzeba podjąć w kierunku walki z otyłością, jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań. Jeżeli wyniki nie będą wskazywały na potencjalne choroby, dobrym pomysłem będzie kontakt z dietetykiem. Odpowiednio ułożona dieta, uwzględniająca ujemny bilans kaloryczny, sprawi, że kilogramy stopniowo będą lecieć w dół. Pierwsze tygodnie mogą być trudne. Zmiana nawyków żywieniowych prowadzi do rozregulowania organizmu i pewnego rodzaju osłabienia. Jednak walka o swoje zdrowie, powinna być nadrzędnym celem każdej osoby. Odpowiednio dobrane kalorie to nie jedyny element dobrze ułożonej diety. Istotne są również dobrze dobrane suplementy. To one zapewnią odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych. Dzięki nim organizm lepiej poradzi sobie ze wdrożeniem nowego trybu życia. Ostatnim elementem prowadzącym do sukcesu w walce z otyłością jest odpowiednia ilość ruchu. Wprowadzając początkowo spacer, a z czasem trudniejsze ćwiczenia.

Źródła:
https://bmi22.pl
https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

Informacja prawna