Jak pielęgnować skórę w ciąży?

Jak pielęgnować skórę w ciąży

Ciąża jest specyficznym okresem dla naszej skóry. Warto w szczególny sposób zadbać o pielęgnację, biorąc też pod uwagę, że nie wszystkie składniki są dozwolone.

Ciąża i skórne zmiany

W ciąży całkowicie zmienia się funkcjonowanie organizmu, w tym jego gospodarka hormonalna. Każda kobieta przechodzi ten czas inaczej, inne potrzeby ma jej skóra. Są osoby, które te 9 miesięcy będą wspominać jako najlepszy czas swojej cery. Może być ona rozświetlona, mieć wyrównany koloryt, może też poprawić się jej stan. Dla wielu kobiet jednak ciąża to zaskórniki, przebarwienia, a nawet trądzik różowaty.

Zmienia się nie tylko skóra twarzy, z wieloma problemami może też borykać się skóra całego ciała. Częstą kwestią są rozstępy, które mogą powstawać nie tylko na brzuchu ale i na biuście. Odpowiednia pielęgnacja często może zapobiec różnego rodzaju problemom, ukoić zmiany. Warto wdrożyć ją od samego początku ciąży.

Jak pielęgnować skórę w ciąży?

Skóra kobiety w ciąży może częściej reagować alergicznie. Dlatego też, jeśli dotychczasowa pielęgnacja nie wystarcza lub też gdy musimy pewne produkty wyłączyć z uwagi na ciążowe przeciwwskazania, nowe kosmetyki należy testować ostrożnie i pojedynczo.

Jeśli naszym problemem są trądzikowe zmiany skórne, pamiętajmy o tym, że w ciąży kuracja retinolem jest zabroniona z uwagi na możliwe teratogenne działanie tego składnika na płód. Wiele kwasów jest też zakazanych, są natomiast takie, które pomogą zwalczyć trądzik i mogą być bezpiecznie stosowane, na przykład kwas migdałowy czy azaleinowy. Ponieważ jednak skóra w ciąży bywa bardziej reaktywna, zaczynajmy od niższych stężeń. Dobrą praktyką jest stosowanie delikatnego toniku, który przywróci skórze właściwe pH i zadba o prawidłowy mikrobiom, mający tak duże znaczenie dla kondycji cery.

Jeżeli z kolei naszym głównym problemem jest przesuszanie skóry, stosujmy delikatne, nawilżające kremy, na przykład z kwasem hialuronowym czy masłem shea. Składniki te zadbają o odpowiedni poziom nawilżeni skóry, o jej jędrność i elastyczność. W ciąży należy też zwiększyć podaż płynów – nawilżanie zaczyna się przecież zawsze od środka.

Jeśli chodzi o rozstępy, tu najważniejsza jest profilaktyka. Dużo łatwiej jest zapobiegać ich powstaniu niż później je usuwać. Na rynku wiele jest produktów przeciwko rozstępom – kremów, olejków. Warto stosować je już od samego początku ciąży, ich aplikację łącząc z masażem (w przypadku biustu). W skórę brzucha kosmetyk delikatnie wklepujemy, nie wykonujemy ruchów masujących, aby nie pobudzić skurczy. Dobrą praktyką jest też wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej – na przykład jogi. Należy to jednak przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni, czy nie ma w tym zakresie żadnych przeciwwskazań. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i całe ciało mogą być pomocne w profilaktyce rozstępów.

Niezależnie od dobranej pielęgnacji i potrzeb skóry – nie tylko w ciąży warto czytać składy kosmetyków i unikać tych produktów, które potencjalnie mogą mieć zły wpływ na rozwijający się płód. Na szczęście na rynku jest wiele marek, które posiadają w swoim asortymencie produkty idealnie odpowiadające potrzebom kobiet ciężarnych i są dozwolone do stosowania.

Informacja prawna