Jak dbać o drewnianą podłogę?

Prawdziwa, solidna, drewniana podłoga to niezwykła ozdoba wnętrza. Z racji, że inwestycja w taką podłogę do najtańszych nie należy, warto dbać o nią najlepiej jak to tylko możliwe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i właściwemu użytkowaniu zostanie ona z Wami na lata, w idealnym, niezmienionym stanie. Jak pielęgnować drewnianą podłogę, by nawet po czasie wyglądała, jakby dopiero co została położona? Mamy na to sposoby! Czytajcie dalej!

Ciesz się drewnianą podłogą przez wiele lat

Podłoga z drewna ma niepowtarzalną, urodziwą kolorystkę, a także widoczne usłojenie, które świadczy o szlachetności materiału, z jakiego została zrobiona. Do aranżacji wnętrza, które zdobi, wnosi naturalność i klasę. By jednak podłogi drewniane mogły zachować ją na długie lata, konieczne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście nie są one specjalnie trudne i nie wymagają on nas wielkich nakładów finansowych. Czasem wystarczy dobra pasta do podłóg lub odpowiedni płyn i odrobina miłości włożonej w ich aplikację. To razem sprawia, że możecie cieszyć się chodzeniem bosą stopą po perfekcyjnej desce przez wiele, wiele lat.

Zadbana podłoga to czysta podłoga

Kluczowe dla długowieczności deski jest regularne dbanie o jej czystość, ponieważ wśród głównych wrogów drewnianych podłóg należy wymienić piasek. Ten mały, niepozorny kamyczek ma okropny wpływ na drewno. Wbija się w nie, powoduje wgniecenia i rysuje. Regularne usuwanie go, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na butach przynosimy go mnóstwo, to jeden z naszych podstawowych obowiązków. Dodatkowo konieczne jest mycie i pastowanie podłogi. Produkty do tego przeznaczone nie są drogie, dlatego nie musicie się obawiać, że będą one zgubne dla Waszego portfela.

Pasta do podłóg drewnianych – jaka będzie najlepsza?

Najlepszym wyborem będą pasty naturalnego pochodzenia, jak chociażby pasta do podłóg drewnianych marki Buwi. Jest to produkt, w którego składzie znajdziemy wosk pszczeli i wosk naturalnego pochodzenia. Ta lub podobne pasty świetnie chronią drewniane parkiety i panele przed zanieczyszczeniami i plamami z wody, a do tego są naprawdę niedrogie. Ogromnym atutem podanej jako przykład pasty Buwi jest jej cena. W sieci, bez problemu kupicie ją już za lekko ponad osiem złotych.

Najlepszy płyn do mycia podłóg drewnianych

Płyn do mycia drewnianych podłóg drewnianych musi opierać się na solach nieorganicznych oraz delikatnych detergentach anionowych i niejonowych. Takie dodatki, znajdujące się w płynach do mycia powierzchni drewnianych nie tylko czyszczą, ale także sprawiają, że podłoga się przepięknie błyszczy.

Woda? Zapomnij!

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie umyć podłogi bez użycia wody, jednak robiąc to, musimy mieć na uwadze, że drewno z wodą za bardzo się nie lubią. Zmywając podłogę mopem, należy dobrze go odcisnąć, by do powierzchni dotarło jak najwięcej drogocennych, zawartych w preparacie do podłóg składników, a jak najmniej wody.

Rady na koniec

Oto kilka rad, do których warto się stosować, mając w domu drewniane podłogi.

  1. Wycieraczki. Położenie ich na wejściu ogranicza „noszenie się” piasku.
  2. Filcowe podkładki. Podklejenie nimi mebli, pozwoli Ci uniknąć zarysowań.
  3. Maty ochronne. Stosuj je przy biurkach, stołach i w miejscach, gdzie używasz foteli obrotowych.
  4. Buty na obcasie? Tylko na zewnątrz!
  5. Odpowiednia temperatura w domu. Ani wysoka, ani niska temperatura nie współgrają z drewnem, które wówczas może pęcznieć.
Informacja prawna