Higiena po porodzie jest bardzo ważna, ponieważ pozwala bardziej bezproblemowo oraz przyjemniej przejść przez okres połogu. Istnieje kilka wskazówek, jak należy pielęgnować ranę po porodzie. Warto posiadać preparaty i środki higieniczne, które to ułatwiają. Więcej o higienie po porodzie dowiesz się w niniejszym artykule.
Higiena poporodowa w trakcie połogu
Połóg to czas, kiedy organizm wraca do pierwotnego stanu po porodzie. W ciele kobiety zachodzi wtedy wiele zmian, między innymi obkurcza się macica – odczuwalne są skurcze macicy, zwłaszcza podczas karmienia piersią kiedy wydziela się oksytocyna. Pojawiają się tak zwane odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych. Przypominają miesiączkę, ale zawierają krew, fragmenty tkanek oraz groźne bakterie. Jeżeli poród był naturalny, krocze musi się zagoić. Jeżeli było ono nacinane, będzie potrzebować trochę więcej czasu. Właśnie dlatego odpowiednia higiena w trakcie połogu jest niezwykle istotna.
Higiena poporodowa w trakcie połogu polega na szczególnej dbałości o higienę krocza oraz piersi. Należy szczególnie pamiętać o regularnej wymianie podkładów i podpasek, wkładek laktacyjnych. Ważne jest używanie jednorazowych, czystych ręczników. W czasie połogu nie należy stosować tamponów, ponieważ macica to jedna wielka rana, która wymaga oczyszczenia poprzez wydzielanie odchodów połogowych i wygojenia. Higiena poporodowa polega także na wstrzemięźliwości seksualnej, rezygnacji z basenu oraz gorących kąpieli. Należy ubierać się w wygodne ubrania oraz stosować przewiewną bieliznę.
Higiena po porodzie naturalnym
Do przemywania ran można używać rozmaitych naparów, np. z kory dębu lub rumianku. Należy pamiętać, aby podcierać się od przodu do tyłu, a nie na odwrót, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Podpaski i bielizna jednorazowa, np. majtki poporodowe – jeżeli są jednorazowe, powinny być często zmieniane. Dobrym pomysłem może być zastosowanie wielorazowych majtek poprodowych, ale należy wówczas również pamiętać o ich częstej zmianie. Należy dokładnie myć ręce podchodząc do jakichkolwiek higienicznych czynności. Ranę należy dezynfekować specjalnym płynem do dezynfekcji. Po porodzie powinno się unikać długotrwałego siedzenia, ponieważ spowoduje to dłuższe gojenie się rany. Jeżeli wystąpi zakażenie, objawiające się silnym pulsującym bólem, nieprzyjemnym zapachem w okolicy rany, stanami ropnymi, obrzękiem oraz gorączką, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiednich działań medycznych.
Higiena piersi po porodzie
Piersi również wymagają szczególnego traktowania po porodzie. Mogą być podrażnione od karmienia dziecka, często dochodzi do poranienia brodawek. Należy nosić odpowiednio dobrany biustonosz, który będzie wygodny w okresie karmienia. Ważne jest regularne mycie i osuszanie brodawek, a także pielęgnacja zmniejszająca podrażnienia. Jeżeli dochodzi do samoistnego wydzielania się pokarmu, dobrym pomysłem jest stosowanie wkładek laktacyjnych – jednak należy regularnie je wymieniać.
Higiena po cesarskim cięciu
Jeżeli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, pielęgnacja oraz higiena wygląda nieco inaczej. Większość zasad – np. dezynfekcja, częsta wymiana opatrunków, bielizny, higiena rąk nie zmienia się. Czas wygojenia i zabliźnienia trwa do 7 tygodni. Rana do wygojenia szwów powinna być często myta wodą z mydłem oraz dobrze osuszona jałowymi gazikami. Dobrze by było, jakby bielizna była wykonana z delikatnych oraz naturalnych materiałów. W trakcie gojenia rany nie można depilować wzgórka łonowego oraz używać pasa poporodowego. Sprawia on, że mięśnie przedniej ściany brzucha rozleniwiają się oraz nie wracają do pierwotnej formy. Należy często wietrzyć ranę, a podpaska poporodowa w żadnym wypadku nie powinna dotykać rany, ponieważ może ją podrażnić.
Niepokojące objawy po porodzie
Po porodzie mogą występować różne niepokojące objawy. Ważne jest aby dużo odpoczywać i stosować odpowiednią profilaktykę. Jeżeli zaniedba się swoje zdrowie, może dojść do powikłań, np. gorączki, dreszczy, nieprawidłowego gojenia się rany, sączenia się płynu z rany, poważnych podrażnień piersi oraz upławów z pochwy. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy dbać o higienę oraz zdrowe odżywianie
Sprawdź rzeczy dla bobasów na bobaskowo.sklep.pl