Słysząc hasło instalacja fotowoltaiczna w Twojej głowie zapala się żarówka z zapytaniem: co? Możliwe, że wiesz mniej więcej czym są solary bądź panele słoneczne, ale o fotowoltaice nigdy nie słyszałeś. Wszystko Ci wyjaśnimy! Od tego jesteśmy! W naszym artykule przybliżymy Ci samo pojęcie, ale także wytłumaczymy na czym ona polega i jak działa tego typu instalacja. Zapraszamy do lektury.
Fotowoltaika – co to jest?
Fotowoltaika to słowo pochodzące od angielskiego terminu „photovoltaics”. Jest ona procesem przetwarzania energii słonecznej w elektryczną za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu paneli. Rozwiązanie to już od lat jest postrzegane jako genialna alternatywa dla prądu wytwarzanego w tradycyjny sposób. Skąd popularność instalacji fotowoltaicznych? Powodem są nieustannie rosnące ceny prądu pochodzącego z elektrowni. Decydując się na montaż paneli stajemy się nijako niezależni energetycznie od zewnętrznych dostawców. Kolejnym powodem, który wpływa na wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem jest ekologia. Panele fotowoltaiczne nie oddziałują negatywnie na środowisko, w którym żyjemy, co w czasach nieustannych rozmów o fatalnych efektach zmian klimatycznych jest ogromnie ważne. Jak rzeczywiście wygląda pozyskiwanie prądu z OZE?
Instalacja fotowoltaiczna – jak to działa?
By móc korzystać z prądu pochodzącego z energii słonecznej, konieczne jest posiadanie profesjonalnej instalacji. Czym jest fotowoltaika i na czym polega to rozwiązanie? Są to połączone ze sobą moduły fotowoltaiczne, zbudowane z łączonych szeregowo ogniw. Ogniwa te są małymi kwadratowymi elementami, w których zachodzi, w ciągu dnia, efekt fotowoltaiczny, na którym najbardziej nam zależy. Instalacja produkuje prąd stały, który następnie trafia do połączonego z nią falownika, gdzie jest zamieniany na prąd zmienny, wykorzystywany przez nas do zasilania pralki, lodówki, zmywarki czy laptopa.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Skoro już wiesz, czym jest fotowoltaika, pora przejść do sedna i odpowiedzi na pytanie, które najbardziej nurtuje. Czy ona się opłaca? Czy montaż fotowoltaiki to gra warta świeczki? Czy warto? Jeśli, któreś z wymienionych pytań przeszło Ci przez głowę, odpowiadamy – tak. Posiadając na domu lub przydomowym gruncie instalację fotowoltaiczną uciekamy nijako od rachunków za prąd. Jeśli jednak nie czujesz się przekonany, pozwól że wytłumaczymy, co będzie warunkować opłacalność tego typu inwestycji:
- jakość falownika, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w niezbędny nam prąd zmienny. Tanie, niepewne urządzenie, faktycznie może się wyłączać i powodować przerwy w dostawie prądu. Zwróćcie uwagę na to, co wybieracie i z pewnością będziecie zadowoleni.
- Koszty instalacji fotowoltaicznej. Wygląda to tak samo, jak w przypadku dobrej jakości ubrań czy butów, które kupujemy na lata. Zdecydowanie lepiej zainwestować w panele większe pieniądze, niż szukać oszczędności na każdym elemencie instalacji. Za wyższą ceną będzie szła jakość i niezawodność systemu.
- Rozmiar instalacji. Ten optymalnie dopasowany będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Można go oszacować w oparciu o analizę rachunków za prąd, które do tej pory płaciliśmy. Można także wykorzystać do oszacowania rozmiarów i kosztów dostępy w sieci, darmowy – Fotowoltaika Kalkulator.
- Dofinansowanie z Unii. Od niego oczywiście też zależy opłacalność instalacji. Im wyższe, tym ta opłacalność jest większa. Dofinansowanie na fotowoltaiką możecie otrzymać z rządowego programu o nazwie „Mój Prąd”.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid
Co oznacza wybór instalacji on-grid? System, który wybierzemy będzie połączony z inną, zewnętrzną siecią energetyczną. Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? Odpowiedź jest prosta! Nasze zapotrzebowanie jest zmienne, latem gdy używamy mniej energii, rzadziej świecimy światło, więcej czasu spędzamy na zewnątrz a mniej przed telewizorem, który czerpie prąd – jest ono mniejsze. Zimą jest większe. Panele pracują cały rok, niezależnie od naszego zapotrzebowania, więc gdy mamy więcej energii niż potrzebujemy, możemy ją oddać „do przechowania” elektrowni, a nadwyżki odebrać ewentualnie w późniejszym czasie.
Zalety instalacji fotowoltaicznej
Do podstawowych zalet, o których nie można nie wspomnieć, zaliczmy:
- pełną niezależność od zmian cen prądu,
- możliwość odsprzedaży zgromadzonych nadwyżek energii elektrycznej,
- brak negatywnego wpływu na środowisko i zerową emisję CO₂,
- gwarancję od 25 do 40 lat,
- nieograniczone zasoby energii słonecznej.
Wciąż masz wątpliwości?
Jeśli wciąż wahasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej i potrzebujesz indywidualnej konsultacji z profesjonalnym doradcą, koniecznie skontaktuj się z OZE Projekt, gdzie doświadczeni specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.