Etapy nauki czytania – jak pomóc dziecku z książką? 

Czytanie to jedna z podstawowych umiejętności, której dziecko powinno nauczyć się w wieku wczesnoszkolnym. Z doświadczenia wielu opiekunów wynika, że nie warto jest czekać z rozpoczęciem nauki alfabetu i sylab do pójścia do szkoły. Każdy rodzic powinien zacząć uczyć swoje pociechy we własnym zakresie, najlepiej od jak najmłodszych lat.

Jeszcze na samym początku należy dodać, że etap rozwoju u dzieci jest kwestią indywidualną. Opóźnienia w rezultatach dotyczących czytania względem rówieśników wcale nie powinny wzbudzać w nikim niepokoju. Każde dziecko rozwija się inaczej i wszystkie po pewnym czasie zdobędą tę jakże potrzebną w codziennym życiu zdolność. W poniższym wpisie przytoczymy, jak krok po kroku powinny wyglądać lekcje czytania w domu i odpowiemy na wiele nurtujących pytań.

Etapy nauki czytania

Zanim nasze dziecko zacznie biegle czytać w języku polskim, musi przejść przez kilka ważnych etapów. Nie jest to nic łatwego i z pewnością będzie kosztować wiele cennego czasu. Każdy maluch musi jednak przez to przejść, a rezultaty będą satysfakcjonujące. Wyróżniamy pięć etapów nauki czytania:

Etap 1: nauka samogłosek

Musimy pamiętać, że małemu dziecku zawsze bliżej jest do samogłosek, aniżeli spółgłosek. Po pierwsze, jest ich mniej. To jednak nie jedyny powód, dla którego częściej się od nich zaczyna. Kluczowym czynnikiem jest tutaj naturalne ich wymawianie od pierwszych miesięcy życia. W końcu, dziecko płacząc lub śmiejąc się, a także próbując coś powiedzieć, zawsze zaczyna od „a”, „e”, „i”, „o”, „u”, „y”. Do samogłosek możemy zacząć wdrażać niektóre spółgłoski, tworzące prosty wydźwięk, jak np. „ma”.

Etap 2: Poznanie spółgłosek

W tym kroku dziecko uczy się już samych spółgłosek, nawet tych trudnych do wymowy. Powstają w ten sposób także proste słowa, które poprzez łączenie maluch zaczyna czytać.

Etap 3: Nauka sylab zamkniętych

Sylaby zamknięte różnią się od otwartych kolejnością. Ich przykładem może być chociażby „ab”.

Etap 4: Wdrożenie nowych liter

Nie możemy zapominać, że w polskim alfabecie istnieją jeszcze litery takie jak „ł” czy „ę”. To właśnie na tym etapie zaczynamy stopniowo dodawać je do grona sylab otwartych i zamkniętych oraz łączyć je w stopniowe wyrazy.

Etap 5: Czytanie prostych zdań

Panując nad czytaniem skomplikowanych sylab, dziecko nie powinno mieć problemów ze składaniem prostych zdań. Stopień skomplikowania będzie oczywiście rósł wraz z postępem.

[obraz_1]

Rady dla rodziców

Niektórzy rodzice chcą zbyt mocno przyspieszyć proces, jakim jest nauka czytania. Wszyscy musimy pamiętać, że najważniejsze u dzieci są chęci. Widząc, że pociecha chce się czegoś nauczyć, nigdy nie powinniśmy na siłę jej poganiać i mówić o powolnych postępach. Może to zaburzyć pewność siebie i jedynie zdemotywować młodą osobę.

Pamiętajmy także, aby nie porównywać nigdy naszych dzieci do pociech znajomych. Nigdy nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dziecko czuje się wtedy gorsze od reszty. Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie dziecka do systematycznej pracy jest regularna pomoc przy nauce czytania o stałych porach w ciągu dnia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna