Na co dzień nietrudno o oparzenia. Czasem wystarczy sekunda nieuwagi, by na naszym ciele pojawiły się bolesne bąble. Oczywiście w przypadku rozległych oparzeń należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Najprawdopodobniej konieczne będzie bowiem założenie specjalistycznego opatrunku. Co jednak z drobnymi oparzeniami? Możemy sobie z nimi skutecznie poradzić w domowych warunkach.
Niżej opisane domowe sposoby na oparzenia to odpowiedzi na oparzenia I i II stopnia. Sprawdź proste, a jakże efektywne tipy.
Po pierwsze lawenda
Olejek lawendowy to podstawa nowoczesnej aromaterapii. Już na początku XX wieku odkryto, że olejek lawendowy doskonale sprawdza się w przypadku ran i oparzeń. Natychmiast przynosi ulgę i przyspiesza gojenie. Sprawdź w 100% naturalny i stężony olejek lawendowy od Klaudyny Hebdy, który przyniesie ukojenie przy poparzeniach, ale także poprawi sen, pomoże się zrelaksować czy zaradzi uporczywemu swędzeniu, a nawet migrenie.
Po drugie aloes
Domowy sposób na oparzenia to także opatrunek z aloesu. Roślina ta znajduje się w wielu polskich domach. Wystarczy zastosować miąższ z liścia, albo po prostu nabyć gotowy specyfik. W drogeriach znajdziemy dzisiaj 100% żele aloesowe, którymi wystarczy posmarować ranę, albo wyłożyć na sterylną gazę i przyłożyć do poparzonego miejsca. Taki opatrunek należy pozostawić minimum na dwie godziny. W większości przypadków przyniesie ulgę natychmiast. Należy dodać, że aloes sprawdzi się na wiele innych dolegliwości ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.
Po trzecie – zimna woda
Warto pamiętać, aby zaraz po oparzeniu schłodzić ranę chłodną wodą. Wystarczy umieścić oparzoną część ciała pod wodnym strumieniem. Można wykonać także zimny kompres. Takie rozwiązanie nie tylko przyniesie natychmiastowe ukojenie, ale również zatrzyma rozprzestrzenianie się rany.
Po czwarte – inne zioła
Wróćmy na chwilę do siły ziół. Wcześniej wspomnieliśmy o lawendzie, ale nie możemy zapomnieć również o innych ziołach, które można zastosować na rany w formie olejków czy naparów. Chodzi przede wszystkim o dziurawiec zwyczajny, rumianek, żywokost, nagietek czy czarny bez. Zioła charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi oraz bakteriobójczymi.
Po piąte – ogórek
To właśnie w tym popularnym warzywie znajdują się antyoksydanty oraz spore ilości witaminy C. Dzięki temu możemy liczyć na szybką ulgę w przypadku oparzenia oraz przyspieszenie procesów gojenia.
Jeżeli dojdzie do niewielkiego poparzenia, nie należy go ignorować. Warto działać natychmiast, aby uniknąć dużego dyskomfortu i powiększania się rany.