Ostatnie miesiące w roku (czyli listopad i grudzień) to czas na planowanie urlopów na kolejny rok kalendarzowy. Przed zaplanowaniem swoich dni wolnych od pracy, dobrze jest sprawdzić w jakie dni wypadają święta (czyli dni ustawowo wolne od pracy) po to, aby swoje plany urlopowe odpowiednio z nimi skomponować. Bardzo często zdarza się tak, że wykorzystując jeden dzień urlopu, pracownik jest w stanie zyskać aż cztery dni wolnego na długi weekend. Taka sytuacja miała miejsce np. w listopadzie 2021 r., gdzie 11 listopada przypadał w czwartek.
Dni wolne od pracy w 2022 roku. Jak zaplanować urlop aby cieszyć się długimi weekendami?
W 2022 roku przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy, przy czym cztery z nich będą miały miejsce w niedzielę. Pierwsze dni wolne w 2022 roku to 1 stycznia (czyli Nowy Rok) oraz 6 stycznia (czyli Święto Trzech Króli). Z uwagi na to, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy, każdy pracodawca jest zobowiązany oddać inny dzień wolny za święto przypadające w sobotę, wiele pracowników będzie miało okazję do zaplanowania naprawdę długiego weekendu. Jeśli pracodawca za święto 1 stycznia przypadające w sobotę, zdecyduje się oddać dzień wolny 7 stycznia, to z mocy prawa, każdy pracownik będzie miał aż 4 dni wolnego na początku roku. Decydując się na wykorzystanie na początku roku dodatkowych 3 dni wolnego (od 2 do 5 stycznia), można zyskać aż 9 dni wolnego od pracy.
Kolejne dni wolne od pracy w 2022 roku przypadają w okresie Świąt Wielkanocnych czyli 17 oraz 18 kwietnia (pierwszy oraz drugi dzień świąt wielkanocnych). Okres majówkowy w 2022 roku przypada na niedzielę oraz wtorek (1 i 3 maja), dlatego warto wykorzystać jeszcze jeden dzień wolnego (2 maja), aby cieszyć się długim, bo pięciodniowym weekendem majowym.
Miesiąc czerwiec przynosi dwa dni ustawowo wolne od pracy i jest nim 5 czerwca (niedziela, Zesłanie Ducha Świętego czyli tzw. Zielone Świątki) oraz 16 czerwca (wypadające w czwartek czyli Boże Ciało). I tu pojawia się kolejna okazja do długiego weekendu, a mianowicie biorąc urlop 17 czerwca w piątek, długi weekend będzie trwał kolejne cztery dni. Podobna sytuacja do długiego weekendu pojawi się w listopadzie, w którym dniami ustawowo wolnymi od pracy są 1 listopada (wypadający we wtorek), biorąc jeden dzień urlopu zyskuje się okazję do przedłużenia weekendu do 4 dni, z kolei wykorzystując cztery dni urlopu, długi weekend przedłuży się do 9 dni.
Inne dni wolne od pracy w 2022 roku poza powyżej wymienionymi wypadają 15 sierpnia (w poniedziałek, święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie NMP), 11 listopada (piątek, Narodowe Święto Niepodległości) oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia 25 oraz 26 grudnia (czyli niedziela i poniedziałek).
Dni wolne od pracy a ferie zimowe w roku szkolnym 2021/2022
Podczas planowania urlopu, osoby które mają dzieci w wieku szkolnym powinny wziąć też pod uwagę terminy przypadających ferii zimowych w obecnym roku szkolnym. W roku 2022 roku ma obowiązywać standardowy, tradycyjny rozkład ferii zimowych obejmujący podział na województwa i terminy. I tak województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie, lubuskie i świętokrzyskie będą obchodziły ferie w okresie od 17 do 30 stycznia. Kolejne dwa, czyli województwo warmińsko-mazurskie oraz podlaskie w okresie od 24 stycznia do 6 lutego. Województwa zachodniopomorskie, mazowieckie, opolskie oraz dolnośląskie w terminie od 31 stycznia do 13 lutego, a cały rozkład zamykać będą województwa śląskie, pomorskie, lubelskie, łódzkie i podkarpackie, których ferie zakończą się w dniu 27 lutego.
Pełną rozpiskę dni wolnych od pracy w 2022 roku znajdziesz na stronie Planeta dziecka.