Czym zastąpić mięso w diecie sportowca?

dieta sportowca

Zawsze istniał mit, że aby być zdrowym, konieczne jest spożywanie białka zwierzęcego. Jednak dzisiaj już wiadomo, że można zaspokoić tę potrzebę zbilansowaną dietą wegańską lub wegetariańską. Sprawdź, czym zastąpić mięso w diecie sportowca.

Do czego służy białko i po co włączać je do diety?

Białka pełnią w organizmie kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, w diecie sportowca trzeba podkreślić ich udział w budowaniu masy mięśniowej. Dlatego Ci, którzy trenują, powinni spożywać więcej tych makroskładników. Po drugie, pomagają kontrolować niektóre procesy metaboliczne. Najbardziej znanym przykładem jest insulina, hormon białkowy regulujący poziom glukozy we krwi. Ideałem jest utrzymanie zbilansowanej diety, która pomaga utrzymać prawidłową produkcję hormonów i uniknąć cukrzycy (lub jej skutków). Ponadto są sprzymierzeńcami utrzymania dobrej kondycji zdrowia psychicznego. Uznaje się je za jeden z najważniejszych składników odżywczych dla mózgu.

Czym zastąpić mięso w diecie sportowca?

Mięso jest znane jako pokarm najbardziej bogaty w białko. Jednak osoby uprawiające aktywność fizyczną lub sportowcy mogą zrezygnować z jego źródeł zwierzęcych i uniknąć niedoborów żywieniowych, zastępując je roślinnymi odpowiednikami.

Oto kilka pokarmów bogatych w białko, które mogą zastąpić mięso:

  • soja: uznawana za „oficjalny” substytut mięsa, może być również spożywana jako szybka przekąska, dania na ciepło, w formie pasty, tofu itp.;
  • soczewica: jest smaczna, może zastąpić mięsne posiłki, zwłaszcza jeśli będzie podana na przykład w formie kotletów;
  • ciecierzyca: może być spożywana po ugotowaniu, w sałatkach i w humusie, bardzo dobra jest również zupa z ciecierzycy;
  • jajka: dla tych, którzy włączają je do swojej roślinnej diety, stanowią świetne zastępstwo mięsa;
  • komosa ryżowa: zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, świetnie komponuje się z mieszanką sałat lub podawana na ciepło z sezonowymi warzywami.

Warto pamiętać, że podstawą zastępowania białka zwierzęcego roślinnym jest utrzymanie zbilansowanej diety. W tym pomaga korzystanie z wegetariańskiej diety pudełkowej. Korzystne cenowo i smaczne zestawy zamówisz na stronie https://dziewiataplaneta.pl/.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna