Jeśli interesuje Was historia ludzkości, od momentu, w którym narodził się pierwszy homo sapiens, do momentu, w którym przedstawiciele tego gatunku zaczynają powoli myśleć o podboju kosmosu, to książka Harariego „Sapiens. Od zwierząt do bogów” będzie świetnym wyborem. Czy warto ją przeczytać? Odpowiedź znajdziecie w poniższej recenzji.
Historia ludzkości w pigułce
Harari to człowiek, który podjął się zadania napisania historii człowieka (nie on jeden, ale jego dzieło jest szczególnie warte uwagi) od momentu, w którym powstał pierwszy człowiek myślący, a więc tytułowy homo sapiens, przez szereg ewolucji, które dokonały się w sferze mentalno-kulturowej tegoż człowieka, aż do dziś, kiedy Elon Musk myśli o kolonizacji Marsa.
Dlaczego to tak interesujące? Bo można z niemal zapartym tchem śledzić poczynania gatunku ludzkiego od samego początku. Autor opisuje kilka rewolucji, które przeprowadził nasz gatunek na samym sobie. Pierwszą rewolucją była rewolucja poznawcza, kiedy ludzkość zaczynała uczyć się ot choćby tego, że kamień to nie tylko kamień, ale też narzędzie, broń i materiał budowlany i kiedy człowiek stworzył język, najpierw mówiony, a później, gdy nastąpiła faza cywilizacji, także pismo.
Wszystko to, co można powiedzieć o człowieku bez źródeł pisanych, to źródła archeologiczne. Bez źródeł archeologicznych snuć można jedynie przypuszczenia o wyglądzie dawnych ludzkich, nawet nie tyle plemion, ile stad, w których żyli nasi praprzodkowie.
Rewolucje kulturowe: pismo, religia, cywilizacje, kapitalizm
Autor, w dalszych partiach książki, ukazuje konsekwencje wynalezienia pisma i dalszego rozwoju ludzkości. Stworzenie cywilizacji nieuchronnie wiązało się z powstawaniem mitologii i zorganizowanych religii. Rewolucja agrarna pozwoliła ludziom na prowadzenie osiadłego trybu życia, tworzenie większych miast, państw, systemów nie tylko religijnych już, co społeczno-ekonomicznych (kapitalizm).
Harari zabiera nas w niezwykłą podróż po ludzkiej historii i opisuje ją w sposób bardzo naukowy, wręcz chłodny niekiedy (pisząc o niektórych aspektach ludzkiej egzystencji, czyli na przykład o paradoksach religijności i postsekularyzmie), ale ze znawstwem i językiem, który aż chce się smakować.
Książka jest świetną pozycją z gatunku tych popularnonaukowych, dlatego warto przeczytać bestsellerowe dzieło Harariego „Sapiens. Od zwierząt do bogów” i spojrzeć na historię naszego gatunku z nieco innej, całościowej wręcz perspektywy. Ta pozycja potrafi otworzyć oczy na kwestie, o których wcześniej nie myśleliśmy albo nie mieliśmy nawet o nich pojęcia.