Wyciskanie wykwitów skórnych na twarzy to powszechna metoda na pozbycie się nieestetycznych zmian, ale jednocześnie niebezpieczna. Niewłaściwie wykonany zabieg w domu sprzyja powikłaniom dermatologicznym. Aby bezpiecznie pozbyć się niedoskonałości, warto stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne.
Konsekwencje drapania i wyciskania
Mechanizm pojawiania się nieestetycznych wykwitów na skórze twarzy jest złożony i wieloczynnikowy. Tego typu problemy dermatologiczne mogą być efektem wielu zmian chorobowych zachodzących w organizmie, związanych z zaburzeniami hormonalnymi, żywieniowymi czy odpornościowymi. Szczególnie trudne do zwalczenia są blizny po trądziku.
Nierzadko przyczynami niedoskonałości są niewłaściwy styl życia, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, brak aktywności sportowej czy zanieczyszczenie środowiska. Jedną z powszechnych domowych metod na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian, np. wykwitów wynoszących się ponad powierzchnię skóry, zawierających treść ropną, jest wyciskanie. Zabieg ten nie tylko często bywa nieskuteczny, ale jest także bolesny i niebezpieczny dla zdrowia. Wyciskając wykwity, naruszamy ciągłość skóry. W ten sposób stwarzamy ryzyko zaostrzenia stanu zapalnego i zainfekowania bakteryjnego tkanek podskórnych. W okolicy podrażnionego obszaru obserwuje się zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość. Nierzadko dokucza również świąd, który dodatkowo wywołuje potrzebę drapania.
Wyciskanie i drapanie wykwitów na twarzy sprzyja nasileniu się problemów skórnych, co wpływa na wydłużenie czasu regeneracji tkanek, a trudno gojące się rany często pozostawiają po sobie przebarwienia i nieestetyczne ślady. Aby bezpiecznie pozbyć się wykwitów na twarzy, warto przede wszystkim stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, dopasowane do typu cery i problemów skórnych. W walce ze zmianami dermatologicznymi pomocne są zabiegi kosmetyczne oraz konsultacje dermatologiczne.
Metody na wykwity skórne
Szeroka oferta kosmetyków do pielęgnacji twarzy pozwala nie tylko poradzić sobie z niedoskonałościami różnego rodzaju, ale także zapobiec ich nawrotom. Polecanymi produktami do walki z wykwitami są dermokosmetyki do codziennego stosowania, czyli wyroby o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych, regulujące nadmiar sebum, wyciszające stany zapalne i przyspieszające regenerację podrażnionej i chorej skóry. Metodą uzupełniającą może być stosowanie domowej maseczki, np. z oleju kokosowego i kurkumy o działaniu antybakteryjnym bądź pasty cynamonowo-miodowej do nakładania punktowego. Jednym z zabiegów, który może pomóc pozbyć się wykwitów skórnych, jest peeling kawitacyjny. Metoda polega na usuwaniu martwego naskórka za pomocą fal dźwiękowych, dzięki czemu skóra jest wygładzona, nawilżona i dokładnie oczyszczona. Cenna okazują się niekiedy zabiegi, takie jak mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie zewnętrznej warstwy skóry, oraz peelingi enzymatyczne. W bardziej zaawansowanych problemach warto skorzystać z fototerapii.