Co trzeba wiedzieć przed zakupem rękawic bokserskich?

Decydując się na zakup sprzętu bokserskiego jakim są rękawice bokserskie, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które są naprawdę ważne i kluczowe dla komfortu, a przede wszystkim bezpieczeństwa przyszłych treningów. Dobre rękawice bokserskie mają za zadanie amortyzację ciosów i izolowanie dłoni od uderzanej powierzchni. Powinny być wytrzymałe, a za razem odpowiednio miękkie. Rękawice posiadają różne rozmiary, kształty tzw. warstwy uderzeniowej, a także różnią się materiałem oraz wypełnieniem. Przed zakupem należy dobrze rozważyć każdą z tych rzeczy, biorąc pod uwagę rodzaj i częstotliwość treningów. Decydując się na odpowiedni model warto zajrzeć na witrynę Golden Gloves, która oferuje sprzęty bokserskie wysokiej jakości, w naprawdę dobrej cenie. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo, a rękawice bokserskie to atrybut ochraniający najważniejszą broń pięściarza.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rękawic?

Rękawice bokserskie wybiera się na podstawie wagi wyrażanej w uncjach. Jedna uncja (oz), to około 28 gramów. Najlżejszą, a zarazem najmniejszą rękawicą jest taka o wadze 4 oz. Ten rozmiar, aż do 10 uncji, przeznaczony jest głównie dla dzieci, czy kobiet o drobnych dłoniach. Powyżej 10 oz znajdziemy rozmiary dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Rękawice bokserskie pod względem wielkości, wnętrzem nie różnią się prawie w ogóle. Przestrzeń w środku rękawicy zazwyczaj dopasowuje się do właściciela – może być ewentualnie regulowana owijkami bokserskimi – te świetnie wypełnią pustą przestrzeń i stworzą dodatkową ochronę. Cały sęk w powierzchni rękawicy, którą wyprowadza się ciosy – warstwie uderzeniowej. Powinna być ona odpowiednio gruba, w zależności od masy zawodnika, a także rodzaju treningu jaki będzie z danymi rękawicami przeprowadzany. Im cięższy pięściarz – tym mocniejszy cios – czyli potrzebne grubsze rękawice, aby lepiej amortyzowały. Do ćwiczeń na przyrządach pięściarzowi wagi lekkiej wystarczą rękawice 12oz, natomiast podczas sparingu popularne są już 14-stki – wszystko dla bezpieczeństwa sparingpartnera. Zawodnicy masy ciężkiej do sparingów zakładają nawet rękawice 20oz.

Rękawice bokserskie – co jeszcze jest ważne?

Poza najważniejszym – rozmiarem, należy zwrócić uwagę na kilka czynników wpływających na wytrzymałość i ochronę rękawic. Materiał wykonania to zazwyczaj skóra – naturalna bądź ekologiczna. Ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej trwała, ale i o wiele droższa. Jednakże materiał syntetyczny może odmówić posłuszeństwa już po kilku miesiącach, a rękawice skórzane wytrzymują zazwyczaj długie lata. Golden Gloves ma w swojej ofercie rękawice wytworzone z wysokiej jakości skóry bydlęcej – takie na pewno pozwolą Ci na lata intensywnych treningów. Oprócz materiału ważne jest zapięcie – wiązane lub na rzep. Pomimo tego, że pierwsze lepiej dopasowuje rękawice do nadgarstka, zazwyczaj wybiera się to drugie, głównie z tego powodu, że w przeciwieństwie do rękawic wiązanych, te na rzep można założyć samodzielnie. Ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest wypełnienie rękawicy – musi być odpowiednio miękkie i elastyczne. Tak, aby dobrze amortyzować ciosy, ale również się nie odkształcać. A trzeba pamiętać, że w boksie bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna