Co to jest kordonek, jakie są jego grubości i do czego służy?

Już od pewnego czasu haftowanie, szydełkowanie oraz dzierganie stają się coraz bardziej popularnym zajęciem wśród młodych osób. Warto wspomnieć, że niegdyś robótkami ręcznymi zajmowały się głównie babcie. Trendy więc dynamicznie się zmieniają. Obecnie tego typu prace ręczne są głównie hobby lub sposobem na zarobek. Łatwy dostęp do włóczek, nici, sznurków, kordonków oraz wszelkich akcesoriów sprawia, że praktycznie każdy może rozpocząć przygodę z szydełkowaniem, dzierganiem lub haftowaniem. Dzięki mnogiej ilości kolorów nasze prace są ciekawe i estetycznie wyglądają, co jest dodatkową pokusą do podjęcia nowego hobby. Jednym z popularniejszych nurtów w tej materii staje się rękodzieło z kordonka. Czym on jednak jest? Jakie powinniśmy dobrać rozmiary szydełka oraz gdzie dostaniemy dobrej jakości kordonki? Zapraszamy do lektury!

Co to jest kordonek i z czego się go produkuje?

Kordonek to nic innego jak skręcona nić jedwabna lub bawełniana, którą używa się do haftowania lub szydełkowania. Podczas jego wyboru należy zwracać uwagę na włókno, z jakiego jest wytworzony. Najczęściej spotykane kordonki wytworzone zostały z poliestru, bawełny egipskiej, bawełny merceryzowanej oraz jedwabiu. Zazwyczaj wybierane są jednak odmiany kordonków bawełnianych oraz metalizowanych. Najlepiej sprawują się podczas wykonywania różnorodnych precyzyjnych ozdób. Tego typu kordonki cechuje duża połyskliwość nici.

Jakie są grubości kordonków?

W wielu sklepach pasmanteryjnych takich jak Lovieczka.pl, można zakupić różnorodnej grubości kordonki. Oznaczenia grubości uzależnione są od producenta i tak np.: kordonki DMC Babylo dostępne są w pięciu grubościach oznaczonych liczbami: 5, 10, 20, 30, 40, gdzie 5 to nitka najgrubsza, zaś 40 – najcieńsza. Natomiast kordonki Ariadna z serii Muza dzielą się na Muza 10 (6 nici), Muza 20 (4 nici), Muza 50 (3 nici). Jak można zauważyć, każdy producent posiada własne serie kordonków o różnych oznaczeniach, wskazujących na grubość. Warto więc przed zakupem dokładnie przeczytać specyfikację danego produktu.

Jakie wybrać szydełko do kordonka?

Kordonek to materiał bardzo wygodny do robótek. Niestety nie każde szydełko nada się do każdego modelu kordonka. Jedne kordonki wymagają cienkiego i delikatnego szydełka, a inne zaś grubego. W celu dobrania odpowiedniego „sprzętu” do grubości kordonka, warto zapoznać się z jego specyfikacją. Zazwyczaj na niej zawarte są informacje jakiej grubości powinny być użyte szydełka oraz druty. Tylko w ten sposób stworzymy idealny komplet ułatwiający nam wieczorną robótkę.

Z kordonków możemy wykonać obrusy, serwetki, firanki, sweterki, tuniki, a nawet dywaniki i podkładki. Trzeba tylko dobrać odpowiednią grubość i rodzaj kordonka oraz dopasowane szydełko. Tylko wtedy uda nam się zrealizować założony projekt, z którego efektu będziemy dumni.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 3.3]
Informacja prawna