Buty piłkarskie: jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej?

buty piłkarskie

Nie da się ukryć, że buty piłkarskie są rzeczą absolutnie podstawową, jeśli chodzi o granie w piłkę nożną, ponieważ bez nich gra staje się o wiele bardziej wymagająca, a przez to często mniej atrakcyjna i trudniejsza. Odpowiednie obuwie do piłki nożnej sprawia, że piłkarz ma większą przyczepność do podłoża (dzięki korkom, od których zresztą wzięła się nazwa butów piłkarskich), jest bardziej mobilny i nie musi martwić się o to, że się pośliźnie. Jak jednak dbać o obuwie piłkarskie, aby służyło nam długo i nie ulegało zniszczeniu? Odpowiedź w poniższym artykule!

Czyszczenie i suszenie butów!

Każdy piłkarz, całkowity amator, który gra w piłkę nożną dla rozrywki, i zawodowiec, który gra i graniem zarabia na życie, wie, że po meczu, zwłaszcza intensywnym i zaciekłym, buty mogą być w nie najlepszym stanie. Nie chodzi bynajmniej o to, że uległy zniszczeniu, nie. Chodzi o zanieczyszczenia, które na butach zostają. Trawa, ziemia, pot, wilgoć: na te wszystkie rzeczy nieustannie natyka się na boisku but piłkarski. Wielu ludzi nie chce nawet przeczyścić pobieżnie swoich butów po meczu, a co dopiero mówić o kompleksowym oczyszczaniu, niemniej warto to robić, ponieważ dobrze wyczyszczone i wysuszone buty posłużą nam zdecydowanie dłużej.

Pamiętajmy o tym, żeby nie wkładać butów do torby od razu po meczu, ale dokładnie oczyścić je z wszystkich pozostałości po grze, a następnie umieścić we w miarę ciepłym miejscu, aby mogły wyschnąć. Jeśli tego nie zrobimy, to buty mogą stać się siedliskiem nieprzyjemnych bakterii, o zapachu nie wspominając. Czyszczenie, w zależności od tego, czy posiadamy buty skórzane, czy też wykonane z tworzywa syntetycznego, przeprowadzamy z użyciem określonych preparatów. Jeśli skóra buta jest naturalna, stosujemy preparaty do skóry naturalnej i vice versa, jeśli buty są z syntetycznego materiału, stosujemy preparaty do takich właśnie materiałów. W przeciwnym razie narażamy but na zniszczenie (pękająca skóra etc.).

Suszenie nie powinno się odbywać w miejscach zbyt ciepłych, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ale w praktyce oznacza to po prostu unikanie promieni słonecznych oraz źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy piec. Promienie słoneczne mogą uszkadzać skórę naturalną buta, temperatura zaś powoduje jej twardnienie tak jak promienie UV i pękanie skóry. Drobne pęknięcia będą się oczywiście pojawiać, ale buty suszone na słońcu czy piecu bardzo szybko zniszczeją. Dlatego suszyć buty piłkarskie należy w miejscu suchym, przewiewnym i niezbyt ciepłym, najlepiej w cieniu. Poza tym polecane jest wkładanie papieru do wnętrza buta, aby wchłonął nadmiar wilgoci.

Impregnacja!

Buty należy utrzymywać w dobrej kondycji przez cały czas, szczególnie wtedy, kiedy nie używamy ich na boisku. Impregnacja jest niezbędna, aby służyły przez dłuższy czas. Nie jest to takie trudne. Oczyszczone i wysuszone korki trzeba natłuścić. Wystarczy skorzystać ze specjalnego preparatu, który służy do natłuszczania skóry. W każdym sklepie obuwniczym bez problemu je dostaniemy, ale warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu, jakim jest yessport.pl. Dobrze natłuszczone buty nie będą pochłaniać zbyt dużo wilgoci, dlatego w dobrze zaimpregnowanych korkach będzie można grać nawet na mokrym boisku.

Informacja prawna