Bigle czy sztyfty – Jak wybrać odpowiednie bazy do kolczyków?

Biżuteria jest najlepszym przyjacielem kobiet. Zaczynając od tych młodych, kończąc na dojrzałych. A kolczyki stanowią wyjątkowo atrakcyjny produkt pośród biżuterii, który można założyć już małym dzieciom. O nic w tym dziwnego.

Przykładowo kolczyki sztyfty srebrne, potrafią nas zachwycać mnogością kształtów, wzorów, długością, połączeniem z innymi rodzajami metali, czy też kamieniami i typem zapinania. Właśnie kwestia zapięcia, bywa nierzadko pomijana. Niestety, bowiem to od typu zapięcia zależeć będzie w sporej mierze komfort zakładania i noszenia kolczyków. A jubilerzy wychodzą nam nierzadko na przeciw i dają paniom duże możliwości co do wyboru. Bigle angielskie czy też może kolczyki na sztyfcie.

Bazy do kolczyków – czym są?

Bazy do kolczyków, są jednymi z najpopularniejszych półproduktów do wyrabiania biżuterii. Z uwagi na rodzaj i metodę zapinania, fasony dostępne w sklepach, podzielić można na niżej wymienione kategorie:

 • sztyfty,
 • bigle,
 • koła,
 • klipsy,
 • kolczyki przekładane typu łańcuszki,
 • zatyczki (zapięcia) w roli części zabezpieczających przed wypadaniem, w tym między innymi do kolczyków za ucho – podwójnych.

Natomiast z uwagi na metodę mocowania do nich różnych dekoracji, bazy mogą zostać pogrupowane na:

 • bazy do grawerowania,
 • do mas plastycznych i żywicy,
 • do wklejenia przeznaczonych do nich pereł, kamieni i kryształków,
 • do zakuwania kamieni albo cyrkonii,
 • do zaciskania kamieni naturalnych albo kryształków.

Sztyft – wygodne zapięcie do kolczyków dla aktywnych osób 

Sztyfty bywają także nazywane wkrętkami. Ich konstrukcja jest bardzo łatwa, bowiem złożone są z cieniutkiego drucika, gdzie po jednej stronie umieszczony jest element ozdobny, zaś z drugiej, montowana jest zatyczka/zapięcie, która nie pozwala na zsuwanie się kolczyków z uszu. Zatyczki, nazywane również popularnie barankami, to zwykle wygięte blaszki mające wygięte końcówki. Mogą być one także wykonane z silikonu. Sztyfty są zapięciami, przeznaczonymi raczej do małych kolczyków. Wszelakie gwiazdki, kuleczki czy też inne kształty, cyrkonie itp., prezentują się wręcz uroczo na sztyftach, gdyż to właśnie same kolczyki, nie zaś zajęcia, są elementami ozdobnymi. Dla kogo sztyfty będą właściwym typem zapięcia? Dla tych osób, które nie preferują albo, z uwagi na wykonywaną pracę czy różne obowiązki, nie mogą zakładać na uszy kolczyków wiszących. Poza tym, sztyfty sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku dzieci czy aktywnych pań, zmniejszają bowiem ryzyko powstawania urazów z uwagi na zerwanie/pociągnięcie kolczyka. 

Klasyczne bigle w różnych typach

Bigiel, jest klasycznym zapięciem, które składa się z właściwie przygotowanego drucika, który należy przedłożyć poprzez dziurkę znajdującą się w uchu. To do bigli, wykonanych z tych samych materiałów, co kolczyki, przymocowuje się ozdobne części kolczyków. Zapięcia typu bigle, możemy podzielić na kilka typów, jak chociażby: 

 • bigle otwarte, które przekładane są poprzez dziurkę bez żadnych zabezpieczeń. Mają dłuższe tyły zapięć, dzięki temu nie wysuwają się z uszu. Można do nich dodatkowo zastosować silikonowe baranki, które zabezpieczają je przed wysuwaniem się z uszu. To typy zapięć wręcz idealnych na wyjścia oficjalne, nieodpowiednie zaś dla kobiet aktywnych i dziewczynek,
 • bigle zamknięte – wyposażone zostały w haczyki, które zamykają bigle na zasadzie blokady sprężystej, stanowiąc ochronę przed wypadnięciem kolczyków. Są to zapinania właściwe dla kobiet preferujących wiszące zapięcia i starszych dziewczynek (zapięcia spełniają tutaj swoją funkcję, a sama funkcjonalność kolczyków wiszących, na przykład w czasie biegania, jest indywidualną kwestią),
 • bigle angielskie, bigle lira, bigle kajdanki, są zapięciami bardzo wygodnymi, ozdobnymi i w większości sytuacji na tyle stabilnymi, iż nie będą się otwierać czy przesuwać. Ponadto, idealnie prezentują się ze srebrnymi kolczykami. Można je nosić nie tylko na co dzień, ale również na wieczorne spotkania z ukochanym przy świecach.
Informacja prawna