Poranne przygotowanie do wyjścia z domu do szkoły wiąże się z podekscytowaniem, ale też z nerwami. Pojawia się również pośpiech i stres. Jeśli codziennie rano przeżywasz takie sytuacje i czasem wyprowadzają Cię one z równowagi, spróbuj wypracować poranną rutynę, korzystając z kilku naszych wskazówek. Twoim celem jest dotarcie do szkoły na czas i bez pośpiechu. Jeśli zaczniesz dzień powoli i będziesz postępować zgodnie z rutyną zauważysz wielką różnicę. Takie podejście będzie wymagało wielu przygotowań i samodyscypliny ale przyniesie długofalowe oczekiwane efekty.
Przećwicz — przypomnij sobie ostatnie stresujące poranki. Które z nich były najtrudniejsze? Jeśli dziecko jest sfrustrowane, że nie może samodzielnie założyć butów, czy możemy pomóc mu opanować tę umiejętność w sposób bardziej indywidualny? Poświęcenie czasu w wolniejsze popołudnie lub weekend na ćwiczenie takich umiejętności może sprawić, że sytuacje w których się spieszycie będą mniej napięte i stresujące.
Przygotuj się z wyprzedzeniem — niektóre wybory i zadania można wykonać z wyprzedzeniem, aby zminimalizować poranną listę rzeczy do zrobienia. Na przykład możemy pozwolić dzieciom wybrać strój poprzedniego wieczoru. Można też ułatwiać pakowanie pudełek z przekąskami / lunchów, siekając owoce i warzywa i upewniając się, że lodówka jest w nie zaopatrzona poprzedniego dnia.
Zorganizuj przedpokój — chociaż utrzymanie go jest wprawdzie trudne, zorganizowany przedpokój zmienia zasady gry, jeśli chodzi o efektywne wychodzenie z domu. Kiedy wszystko, czego potrzebujemy rano, jest już przy drzwiach wejściowych, eliminujemy potrzebę biegania i szukania różnych rzeczy w całym domu. Możesz wykorzystać do tego niskie haczyki na plecaki i dziecięce kurtki, kosz na skarpetki i czapki czy niską półkę na buty. Takie zorganizowanie przestrzenie na przedpokoju ułatwi również odkładanie wszystkiego, gdy tylko wrócisz z dziećmi do domu.
Pozwól na autonomię — niezależność wygląda inaczej w różnym wieku, ale nawet najmłodsze maluchy chcą mieć poczucie kontroli. Im większą kontrolę czują, tym mniej potknięć się zdarza. Oznacza to danie dzieciom możliwości przygotowania się oraz dokonywania wyborów. Możesz pozwolić dzieciom podać własne płatki lub zrobić własne tosty. Dzieci mogą też pomóc w spakowaniu pudełka na lunch lub plecaka lub wybrać między dwiema parami butów przy drzwiach wejściowych.
Tablica obowiązków — Małe dzieci pragną przewidywalności i rutyny. Daje im to komfort, że wiedzą, co będzie dalej oraz pewność, że mogą zainicjować same ten następny krok. Wykresy rutyny czy tablice obowiązków to świetny sposób na ustanowienie codziennych zadań.
Ustaw minutnik — czasami wyzwaniem jest po prostu przejście od porannej zabawy lub śniadania do przygotowania się do wyjścia. Aby płynnie przechodzić z wykonywania jednej czynności do drugiej, możesz wykorzystać np. ulubioną piosenkę Twojego dziecka, która wyznaczy konkretny czas na dane zadanie. Możesz tez użyć minutnika, aby wskazać, kiedy należy zakończyć jedną czynność i rozpocząć inną. Dzieci wiedzą, że kiedy piosenka lub minutnik się kończą, jest to czas przejścia. Granie lub śpiewanie tej samej piosenki podczas porannej rutyny może być naprawdę delikatnym, ale skutecznym sposobem na posunięcie spraw do przodu.
10-minutowy bufor — Przygotuj się na wcześniejszą godzinę niż musisz. Dzięki temu gdy zaplanujesz że musisz być gdzieś 10 minut wcześniej, zwykle będziesz na czas. Wystarczy tylko 10-minutowy bufor a pozwali to na nieprzewidywalne i często nieuniknione spowolnienie!
A czy Ty masz jakieś ulubione sztuczki, aby wyjść z domu na czas?