Trudno znaleźć osobę, która choćby przejściowo nie zmagała się z niedoskonałościami skóry. Trądzik o różnym stopniu nasilenia dotyka 9 na 10 nastolatków i co 10. dorosłego. Niestety powszechność tego schorzenia, wcale nie wpływa na stan wiedzy na jego temat. Wiele funkcjonujących wciąż mitów sprawia, że osoby zmagające się z niedoskonałościami cery sięgają po niesprawdzone, niezgodne z wiedzą dermatologiczną sposoby leczenia. Dlatego dziś bierzemy na tapet niektóre z mitów, które dotyczą trądziku.
Mit 1: Trądzik wynika z niewłaściwej higieny
Trądzik jest chorobą o wyjątkowo skomplikowanym podłożu. Nie bez powodu zajmuje 8. miejsce wśród najpowszechniejszych chorób na świecie. Na powstawanie trądziku składają się m.in. czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, wrażliwość na określone składniki pokarmowe, przyjmowane leki steroidowe i psychotropowe, podwyższony na skutek stresu kortyzol. Oczywiście winowajcą trądziku lub nasilenia objawów może być niewystarczająca higiena lub niewłaściwa pielęgnacja, ale wcale nie oznacza to, że źródłem trądziku jest brak higieny.
Mit 2: Trądzik znika po okresie dojrzewania
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, 1/10 dorosłej populacji zmaga się z trądzikiem. Może on pojawić się wiele lat po zakończeniu dojrzewania, a może też rozpocząć się w okresie nastoletnim i trwać dalej w dorosłym życiu. Trądzik wieku dorosłego ma zwykle nieco inną specyfikę niż młodzieńczy, zwłaszcza gdy chodzi o lokalizację zmian, które przesuwają się w okolice strefy T.
Mit 3: W leczeniu należy stosować kosmetyki wysuszające skórę
To jeden z mitów, który wyrządza największe szkody osobom zmagającym się z niedoskonałościami cery. Ciągłe wysuszanie skutkuje uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego, który sprawuje ważne funkcje ochronne. Ponadto nie dbając o nawilżenie, możemy stymulować gruczoły łojowe do jeszcze bardziej intensywnej pracy, co skutkuje nasileniem zmian. Kosmetyki na trądzik nie mają na celu wysuszenie skóry, ale normalizację produkcji sebum i nawilżanie. Takie preparaty można znaleźć w ofercie marki Nanili, która oferuje skoncentrowane, skuteczne preparaty do cery trądzikowej, które nie wysuszają skóry, ale stopniowo przywracają jej równowagę. Zawierają m.in. kwas laktobionowy o działaniu przeciwzapalnym i bakteriostatycznym.