Skąd wziął się szał na szałwię hiszpańską?

Szałwia hiszpańska, zwana również nasionami chia, to roślina znana już od czasów Azteków. Według jezuickich kronikarzy szałwia była jedną z trzech najpopularniejszych azteckich roślin, tuż obok kukurydzy i fasoli. Po latach zapomnienia nasiona chia wróciły do łask i dziś są powszechnie stosowane jako składnik zdrowych posiłków. Co tak naprawdę kryją w sobie nasiona tej urokliwej fioletowej rośliny?

Czy nasiona chia są zdrowe?

Popularność nasion chia nie wynika wyłącznie z ich pomysłowego zastosowania w kuchni. Szałwia hiszpańska jest bowiem chętnie wykorzystywana do komponowania rozmaitych posiłków, od lekkostrawnych deserów po pożywne owsianki. Jednak dodajemy ją do potraw nie tylko ze względu na fantastyczną żelową konsystencję, lecz przede wszystkim z uwagi na jej właściwości odżywcze. Nasiona chia są bogatym źródłem białka, błonnika, magnezu, wapnia, żelaza, fosforu oraz kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. W nasionach szałwii hiszpańskiej znajduje się więcej kwasów Omega-3 niż w słynnym łososiu.

Szałwia hiszpańska wykazuje działanie antyoksydacyjne i detoksykujące oraz korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego i trawiennego. Nasiona chia obniżają również poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę, poprawiają nastrój i wpływają na lepszą przemianę materii. Dzięki temu, że w 100 g nasion chia znajduje się ponad 16 g białka, szałwia hiszpańska może być również stosowana przez wegetarian i wegan jako wartościowe źródło tego składnika.

Szałwia hiszpańska w kuchni

Nasiona chia zrobiły furorę jako składnik owsianek i deserów. Pudding chia o charakterystycznej żelowej konsystencji przygotowujemy, zalewając nasiona wodą, mlekiem lub sokiem w proporcjach 1:9. Zalane nasiona odstawiamy na kilka godzin do lodówki, a po tym czasie możemy zająć się przygotowywaniem pysznego puddingu z dodatkiem owoców, dżemu, konfitury, miodu czy syropu klonowego. Nasiona szałwii hiszpańskiej można również mielić i dodawać do zup lub warzyw gotowanych na parze.

Nasiona chia nadają się do spożywania w wersji surowej i ugotowanej. Najwięcej wartości odżywczych ma szałwia przygotowana na surowo według powyższego sposobu. Niektóre przepisy wymagają zalania nasion wrzątkiem, co nie prowadzi do utraty walorów smakowych, lecz może skutkować degradacją cennych składników. Ze względu na wysoką zawartość błonnika dzienne spożycie nasion chia nie powinno przekraczać 15 g.

Czy można jeść nasiona chia na sucho?

Pod wpływem cieczy nasiona szałwii hiszpańskiej zwiększają swoją objętość nawet12-krotnie, co możemy zauważyć, przygotowując nasiona do puddingu chia. Nie należy więc spożywać dużej ilości nasion na sucho. Dlaczego? Suche nasiona chia będą pęczniały w naszym układzie trawiennym, zużywając wodę z organizmu. Z kolei popijanie suchych nasion wodą może prowadzić do uciążliwych zaparć. Nasiona szałwii hiszpańskiej należy zawsze zalewać płynemprzed spożyciem i zostawiać na kilka godzin – aż do uzyskania żelowej konsystencji.

Informacja prawna