Retinol w kosmetykach: jak działa i kiedy stosować

Dla każdej z nas naprawdę ważne jest, aby odbicie w lustrze sprawiało przyjemność, a nie doprowadzało do rozpaczy. Wysypki, błyszczenie, zmiany związane z wiekiem – wszystkie te problemy mogą zepsuć nastrój. Dlatego kobiety wykorzystują każdą okazję, aby poprawić stan swojej skóry, a najlepsze marki kosmetyczne oferują szeroką gamę produktów, które pomogą osiągnąć ten cel. Właśnie do tych produktów zaliczają się kosmetyki z retinolem, o których chcemy bardziej szczegółowo opowiedzieć na naszym blogu.

Czym jest retinol?

Retinol i jego pochodne (retinyl palmitate, retinyl retinoate, retinal, kwas retinowy) – to nic innego jak witamina A w różnych postaciach. On zasłużenie zdobył sympatię i popularność wśród kobiet na całym świecie, będąc szeroko stosowanym w produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych i medycznych. Produkt ten jest bardzo skuteczny, dlatego kosmetyki z retinolem rozwiązują wiele problemów skórnych, jeśli są stosowane prawidłowo.

Jak działa retinol w kosmetykach i dla kogo jest odpowiedni?

Retinol często jest określany jako „eliksir młodości”. Często dodają go do kremów i serum kosmetycznych o działaniu anti-age, ponieważ spowalnia procesy zmian związanych z wiekiem i starzeniem się skóry. Obszerna lista zalet retinolu obejmuje również następujące czynniki:

  • pobudzenie odnowy komórek i produkcji kolagenu;
  • wygładzenie głębokich zmarszczek;
  • rozjaśnianie i wyrównanie kolorytu skóry;
  • usuwanie przebarwień;
  • zwiększenie elastyczności i jędrności naskórka;
  • zmniejszenie stanu zapalnego poprzez regulację wydzielania sebum.

Retinol potrafi przenikać bardzo głęboko w skórę i dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest skutecznie stosowany w walce z trądzikiem i wysypką.

Kto nie powinien stosować kosmetyków z retinolem?

W ogóle preparaty z retinolem są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, jednak istnieją pewne ograniczenia, których nie należy lekceważyć:

  • indywidualna nietolerancja witaminy A;
  • jednoczesne stosowanie z podobnymi produktami, które wykazują działanie złuszczające i intensywnie oczyszczają za pomocą kwasów;
  • wykonanie zabiegów podczas planowania ciąży, jej przebiegu i późniejszego karmienia piersią.

Oprócz tego przeciwwskazaniami do stosowania retinolu są choroby przewodu pokarmowego: zapalenie trzustki, zapalenie nerek, kamica żółciowa.

Jak prawidłowo wprowadzić do pielęgnacji produkty z retinolem?

Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś tego produktu, zacznij od niskiego stężenia retinolu. Należy również pamiętać, że skuteczność produktu nie zawsze zależy od procentowej zawartości substancji aktywnej. Czasami najlepszy efekt dają produkty niskoprocentowe, ponieważ zawierają w swoim składzie taką formę pochodnych retinolu, która jak najłatwiej przenika w warstwę rogową skóry.

Przy możliwym wystąpieniu skutków ubocznych (swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie) należy zmniejszyć stężenie do 0,025-0,1%, po czym należy je stopniowo zwiększać, aż skóra w pełni się zaadaptuje. Ale postaramy się Cię uspokoić: skład nowoczesnych leków jest tak przemyślany, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne.

Zasady stosowania retinolu

Pod wpływem promieniowania słonecznego retinol rozkłada się i traci swoje właściwości. Dlatego lepiej nakładać go przed snem, po dokładnym oczyszczeniu skóry. Po całkowitym wyschnięciu skóry można zacząć nakładać (punktowo lub na całą powierzchnię twarzy). Rano obowiązkowo użyj kremu z filtrem, aby uniknąć zwiększonej wrażliwości skóry po nocnym zabiegu. Możliwe, że ze względu na wysuszające działanie będziesz potrzebowała dodatkowego nawilżenia w ciągu dnia – nie ignoruj ​​tej potrzeby swojej skóry.

Zalecana przez kosmetologów Cosibella.pl częstotliwość stosowania na początkowym etapie leczenia – 1-2 razy w tygodniu. Z czasem retinol można wprowadzić do podstawowej pielęgnacji wieczornej na stałe. Obowiązkowo weź pod uwagę, czy można go łączyć z innymi składnikami Twoich kosmetyków i unikaj jednoczesnego stosowania z agresywnymi produktami.

Informacja prawna