Przemysławka — poznaj historię kultowej wody kolońskiej

Przemysławka to legendarna polska woda kolońska produkowana nieprzerwanie według oryginalnej receptury od 1919 roku. Jaka jest historia tego kultowego kosmetyku?

Krótka historia Przemysławki

Twórcą Przemysławki był wielkopolski przedsiębiorca — Henryk Żak. Jej produkcja rozpoczęła się w 1919 roku w Fabryce Perfum, Kosmetyków i Przetworów Chemicznych, która początkowo była zlokalizowana przy Starym Rynku 44 w Poznaniu, a w późniejszym okresie przeniosła się do hal fabrycznych przy Bukowskiej 37. W związku z nieustannym wzrostem popytu oraz potrzebą unowocześniania, od 1936 roku, wspomniana powyżej fabryka znajdowała się w Zakładach Przemysłowych Poznań — Wschód przy ulicy Gnieźnieńskiej 32.

Przemysławka szybko stała się jedną z najczęściej kupowanych wód kolońskich w naszym kraju. Chętnie sięgały po nią osoby publiczne, takie jak chociażby słynny śpiewak i aktor Jan Kiepura, który został pierwszym ambasadorem marki.

Produkty Henryka Żaka, w tym słynna Przemysławka, cieszyły się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. Eksportowane były one także do Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Indii, Chin czy Palestyny.

Od 1949 roku, zakład Żaka został przejęty przez zarząd państwowy, który od tego momentu kontrolował proces tworzenia kosmetyków. Panująca wówczas tendencja do koncentracji produkcji doprowadziła do przyłączenia zakładu do poznańskiej Fabryki Kosmetyków Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe. W 1965 roku, po połączeniu z Poznańskimi Zakładami Przemysłu Tłuszczowego, nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Fabryka Mydła i Kosmetyków Lechia. W późniejszych latach nosiło ono nazwę Fabryka Kosmetyków Pollena — Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W latach 90., firma została objęta Programem Powszechnej Prywatyzacji. W 1998 roku, prawa do technologii, receptury oraz marki Przemysławka zostały wykupione przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno — Chemiczne Synteza z Poznania.

Obecnie, za współpracę z firmą Synteza odpowiada Halina Sybilska — autorka słynnej kompozycji zapachowej Pani Walewska oraz uczennica Mieczysława Jastrzębskiego — byłego pracownika Henryka Żaka.

Przemysławka — co to za produkt?

Przemysławka jest wodą kolońską charakteryzującą się aromatem owoców cytrusowych, którym towarzyszą nuty ziołowe, lawendy oraz egzotycznego drewna. Przypadnie ona do gustu wszystkim miłośnikom świeżych, lekkich kompozycji. Woda kolońska Przemysławka dobrze sprawdza się zarówno w ciągu dnia, jak i godzinach wieczornych. Jej zapach budzi skojarzenia z przedwojennymi gentlemanami. Podobnie jak inne produkty tego typu, aplikuje się ją bezpośrednio na skórę, tuż po goleniu.

Gdzie kupić kultową wodę kolońską Przemysławka? Znaleźć można ją w drogerii internetowej Galeria Kosmetyczna (https://galeriakosmetyczna.com.pl). Do wyboru są tu zarówno pojedyncze produkty o różnych pojemnościach, jak i praktyczne zestawy upominkowe, które idealnie nadają się na prezent, na przykład z okazji Dnia Ojca czy Dnia Dziadka.

Informacja prawna