Dlaczego dziecko siusia zbyt często albo za rzadko? Takie pytania zadaje sobie wielu rodziców. Problemy mogą być symptomem zakażeń układu moczowego, czyli jednej z najczęstszych infekcji atakujących młodych ludzi.
Spis treści:
- Dziecko mało siusia
- Dziecko dużo siusia
- Ból przy siusianiu u dziecka – co może oznaczać?
- Zapalenie układu moczowego u dziecka
- Jak leczyć ZUM?
- Co na pęcherz dla dziecka?
Dziecko mało siusia
Częstotliwość oddawania moczu zależy od wieku dziecka i jest związana m.in. z pojemnością pęcherza moczowego, który początkowo jest tak mały, że noworodki i niemowlaki muszą go opróżniać nawet 20 razy dziennie. Ten ważny narząd rośnie wraz z wiekiem, dlatego już dwulatek sika ok. 10 razy w ciągu doby, zaś przedszkolak 5–6 razy. Na częstotliwość oddawania moczu wpływają też inne czynniki; przede wszystkim ilość wypijanych płynów.
Jeśli jednak dziecko sika zbyt rzadko, należy sprawdzić, jaka może być tego przyczyna. Warto się wówczas wybrać do urologa dziecięcego, który może zalecić np. laboratoryjne badanie moczu, wykonanie USG układu moczowego czy prowadzenie „dzienniczka mikcji”. Dzięki temu uda się zdiagnozować problem, np. zapalenie układu moczowego u dzieci.
Dziecko dużo siusia
Częstomocz u młodego człowieka może pojawiać się z prozaicznych powodów, choćby po wypiciu dużej ilości płynów. Jeśli jednak takie zjawisko utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne objawy (ciemny kolor moczu, pieczenie lub ból okolic narządów płciowych, gorączka), warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ tego typu dolegliwości zwiastują nierzadko zapalenie układu moczowego u dzieci.
Częste sikanie w czasie dnia (gdy potrzeba ustępuje w nocy), w małych ilościach, bywa też symptomem zaburzenia zwanego nadmierną częstością mikcji. Jego przyczyny nie są znane, problem zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Częstomocz bywa niekiedy objawem cukrzycy lub innych chorób, choćby moczówki prostej.
Ból przy siusianiu u dziecka – co może oznaczać?
Ból przy siusianiu u dziecka może mieć wiele przyczyn. Jedną z najpowszechniejszych jest zapalenie pęcherza moczowego. Schorzenie dotyka często niemowlaki, które stają się wówczas niespokojne, marudne i płaczliwe, mają wysoką temperaturę, tracą apetyt, a niekiedy wymiotują. U starszych dzieci objawia się bólem brzucha lub dolnej części pleców, pojawia się też częstomocz, a niekiedy nocne moczenie.
Zapalenie układu moczowego u dziecka
Zakażenia układu moczowego (ZUM) należą do najczęstszych schorzeń infekcyjnych u dzieci i młodzieży. Do 3. miesiąca życia częściej chorują chłopcy, co jest związane z powszechniejszym występowaniem u nich wad wrodzonych układu moczowego. Od 8. miesiąca życia tego typu problemy przeważają u dziewczynek.
Zapalenie układu moczowego u dzieci wywołane jest zwykle przez bakterie, w 90 proc. przypadków Escherichia coli. Zdecydowanie rzadziej ZUM powodują wirusy czy grzyby. Infekcja może być ograniczona do dolnego odcinka układu moczowego lub obejmować także nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek).
Jakie objawy sugerują ZUM? Zwykle gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha, nadmierna senność, zaburzenia oddawania moczu oraz zmiana jego barwy, przejrzystości i zapachu. U dzieci po 6. roku życia pojawiają się także bóle okolicy lędźwiowej.
Jak leczyć ZUM?
Zakażenia układu moczowego nie należy lekceważyć, ponieważ zaniedbane może skutkować poważnymi powikłaniami. Jak leczyć ZUM? Zależy to od wieku dziecka, postaci zakażenia i jego przebiegu. Maluchy do 3. Miesiąca życia powinny być hospitalizowane, u starszych można rozważyć leczenie ambulatoryjne. Terapia polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyku lub chemioterapeutyku. Jeśli choroba nie jest spowodowana prze bakterie, stosuje się antybiotyki makrolidowe lub preparaty przeciwgrzybicze. Dziecko musi przyjmować dużo płynów oraz często i regularnie oddawać mocz z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego. Istotne jest przestrzeganie higieny okolicy narządów moczowo-płciowych.
Co na pęcherz dla dziecka?
Rodzice często zastanawiają się, co na pęcherz dla dziecka stosować. Dużą skuteczność wykazują m.in. preparaty z żurawiny. Warto proponować maluchowi napój z wody mineralnej i soku żurawinowego, wymieszanych w proporcji 1:6 (1 część soku i 6 części wody). Do diety dziecka powinny też zostać wprowadzone probiotyki.
Ewa Podsiadły-Natorska
Artykuł opracowano na zlecenie partnera, tj. USP Zdrowie