Polski producent rowerów elektrycznych – dla kogo przeznaczone są elektryki?

Rynek pojazdów elektrycznych bardzo mocno się rozwija, a samochody, hulajnogi i rowery z napędem coraz częściej widywane są na polskich ulicach i chodnikach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się rowery elektryczne – są one wybierane już nie tylko przez młodych, ale również starszych użytkowników. W związku z tak dużym zainteresowaniem pojazdami napędzanymi energią elektryczną na rynku pojawił się niejeden polski producent pojazdów elektrycznych, który oferuje różnorodne modele rowerów elektrycznych. Kto więc powinien zdecydować się na zakup roweru z napędem elektrycznym? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? 

Rower elektryczny – sposób działania

W przeciwieństwie do hulajnogi elektrycznej rower elektryczny posiada silnik, który jedynie wspomaga kierującego w jeździe, a nie wykonuje za niego całej pracy. Aby poruszać się na rowerze z napędem elektrycznym, trzeba pedałować. Poziom wspomagania również jest ograniczony przez rozporządzenie Unii Europejskiej, a każdy zagraniczny i polski producent rowerów elektrycznych musi się do niego stosować. Rower elektryczny jest w świetle polskiego prawa traktowany jako rower, jeśli posiada silnik o mocy nieprzekraczającej 250 W. Ponadto, pojazd nie może jechać z pomocą wspomagania z prędkością większą niż 25 km/h. Powyżej tej granicy można poruszać się jedynie przy użyciu siły własnych mięśni. Pozostałe pojazdy o parametrach wyższych niż wymienione zaliczane są do grupy skuterów i muszą zostać zarejestrowane.

Rower elektryczny – dla kogo?

Rower elektryczny cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością wśród wielu użytkowników. Jedną z największych grup odbiorców są osoby starsze, które nie są w stanie przemieszczać się na duże odległości przy pomocy własnych mięśni. Zamontowany w rowerze silnik wspomaga natomiast skutecznie użytkownika i umożliwia mu pokonanie wielu wzniesień i kilometrów. Polski producent pojazdów wolnobieżnych, taki jak Frelin, oferuje także modele dla miłośników przejażdżek górskich. Tego typu elektryczne rowery posiadają pełną amortyzację, dzięki czemu gwarantują przyjemną i lekką jazdę po wymagających trasach. Rower elektryczny jest również doskonałym rozwiązaniem dla mieszkańców miasta. Poruszając się na e-rowerze, można bowiem skutecznie ominąć miejskie korki, a jazda ze wspomaganiem nie dopuszcza zmęczenia czy potu. Ponadto, rowery elektryczne pozwalają pokonać większą ilość kilometrów i tym samym, zwiedzić większą ilość ciekawych miejsc. Przesiadka z samochodu na rower jest także zbawienna dla naszego środowiska naturalnego.

Informacja prawna