Plisa czy roleta na wymiar, czyli jaki typ osłony okiennej zamówić?

Plisy w oknie coraz śmielej wypierają z naszych mieszkań tradycyjne rolety wolno wiszące, a nawet rolety wewnętrzne w kasecie. Te ostatnie wciąż uchodzą za estetyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jednak plisy to równie – a może nawet bardziej – praktyczna opcja. Odpowiednio dopasowana do wnętrza plisa nadaje mu oryginalny, nowoczesny charakter. Czy to znaczy, że rolety odejdą wkrótce w niepamięć? Przekonaj się oraz poznaj zalety i wady każdego z rozwiązań!

Jak wygląda i działa plisa okienna?

W sklepach i na stronach producentów co chwilę pojawiają się plisy o nowych kolorach, wzorach i fakturach. Ten rodzaj osłony okiennej od pozostałych najbardziej odróżnia brak rury nawojowej, która jest nieodłącznym elementem tradycyjnej rolety. Materiał plisy osadzony jest zamiast tego na dwóch bocznych listwach. Plisa nie zwija się, lecz składa w charakterystyczną harmonijkę.

Można zamówić na wymiar model jedno- lub dwukierunkowy. To znaczy, że plisowana roleta będzie poruszać się w pionie tylko z jednej lub obu stron. Mechanizm dwukierunkowy pozwala na jeszcze lepszą regulację oświetlenia danego pomieszczenia. Okno może być w połowie zasłonięte od góry, od dołu, lub po trosze z każdej ze stron.

Plisy w oknie pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną. Ich geometryczny kształt jest uniwersalny i dobrze komponuje się zarówno ze stylem klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym czy nawet loftowym. Wiele zależy od konkretnego koloru czy wzoru plisy – a tych do wyboru jest mnóstwo. Łazienka, kuchnia bądź pokój dziecięcy nabiorą charakteru dzięki plisom z printem kwiatowym czy wzorem w fantazyjne, ale subtelne liście. Czy można tu więc mówić o jakichś mankamentach?

Wybierając plisę do pomieszczeń o specyficznym mikroklimacie, czyli kuchni czy łazienki, weź pod uwagę tylko modele z wodoodpornej tkaniny. Inaczej osłona może szybko stracić na jakości i kształcie. Nie zaleca się także montowania plis przy bardzo obszernych przeszkleniach – np. w biurowcach czy salonach domów jednorodzinnych. Nietypowy sposób sterowania może okazać się w takim przypadku zbyt awaryjny.

Rolety wewnętrzne w kasecie – czy nadal są modne?

Rolety montowane w specjalnej kasecie stanowiły swego czasu udoskonalenie tradycyjnych modeli wolno wiszących. Miały odznaczać się większą funkcjonalnością i trwałością – i rzeczywiście dobrze realizują to zadanie. Roleta na wymiar w kasecie:

  • jest idealnie dopasowana do okna pod względem rozmiaru;
  • dokładnie do niego przylega, gwarantując skuteczną ochronę przed słońcem;
  • jest mniej awaryjna, ponieważ kaseta chroni mechanizm przed uszkodzeniami;
  • jest łatwa w utrzymaniu w czystości, jako że kaseta chroni także przed osadzaniem się kurzu na tkaninie;
  • jest elegancka i nie rzuca się w oczy.

Tradycyjna roleta na wymiar to opcja dla osób, które chcą nieco poeksperymentować z aranżacją pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz rolety w wielu barwach – od intensywnych, wyrazistych, po bardziej subtelne. Wybór zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Czy roleta wewnętrzna ma być głównym akcentem kolorystycznym w pomieszczeniu, czy jedynie tłem dla innych elementów wystroju? Jeśli szukasz niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych, rolety dadzą Ci o wiele więcej możliwości niż plisy w oknie.

Roletom wewnętrznym w kasecie czy modelom wolno wiszącym brakuje z kolei czegoś innego. Nie dają one bowiem możliwości jednoczesnego zadbania o intymność domowników i zwiększenia dostępu do światła z zewnątrz. W przeciwieństwie do plisy roleta nie jest w stanie zasłonić tylko dolnej bądź środkowej części okna.

Plisa czy roleta – jak podjąć decyzję?

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając osłonę okienną? Ważne są:

  • warunki panujące w pomieszczeniu (stopień ekspozycji na słońce);
  • możliwości montażowe;
  • wystrój i styl wnętrza;
  • indywidualne potrzeby domowników.

Plisa to osłona dająca większą dowolność w regulowaniu stopnia doświetlenia pokoju. Jednocześnie zapewnia poczucie prywatności. Z kolei rolety wewnętrzne w kasecie o wiele skuteczniej zaciemniają wnętrza i także gwarantują intymność, jednak nie można przesuwać ich na oknie wedle uznania. Ich funkcjonalność ma zatem swoje ograniczenia. Choć wybór konkretnego modelu może się wydawać kłopotliwy, nie sprawi Ci problemu, jeśli najpierw określisz swoje potrzeby, budżet i specyfikę pomieszczenia, w którym ma być zamontowana osłona okienna.

Informacja prawna