Planer, czyli pomocnik w organizowaniu rodzinnego czasu

Celem planowania jest uporządkowanie rzeczywistości, prawidłowe zarządzanie czasem, tak aby starczyło go na wszystkie ważne czynności. Poświęcenie chwili na zaplanowanie tygodnia czy też miesiąca jest sposobem na uzyskanie spokoju i pewności, że żadne obowiązki nie zostaną pominięte. Ciekawym sposobem na zorganizowanie swojego życia jest korzystanie z planeru. Za jego pomocą nasza rodzina nie będzie czuła się przytłoczona i znajdzie też czas dla siebie.

Dlaczego w rodzinie tak ważne jest planowanie?

Planowanie to właściwie najważniejsza umiejętność, jaką trzeba nabyć w życiu rodzinnym. Dzięki niej można zapanować nad tym, co się dzieje w naszym życiu. Po wcześniejszym zaplanowaniu dnia sprawnie możemy podzielić poszczególne obowiązki pomiędzy wszystkich domowników. Używając planera, który znajdzie się w widocznym miejscu (np. na lodówce), każdy członek rodziny wie dokładnie jakie zadania do niego należą, przez co staje się bardziej odpowiedzialny. Plan dnia jest niezwykle ważny nie tylko dla osób dorosłych, ale również dzieci. Planer dla uczniów pomoże im lepiej zapanować nad czasem, jaki poświęcają na naukę, prace domowe oraz tak ważną dla nich zabawę. Dla rodziców takie rozwiązanie jest wsparciem, dzięki któremu z napiętego grafiku zawsze uda im się znaleźć czas na spędzenie go z najmłodszymi członkami rodziny. Zarządzanie naszym czasem jest sposobem na zapewnienie równowagi między obowiązkami a odpoczynkiem. Co ważne, planowanie nie opiera się tylko i wyłącznie na spisywaniu kolejnych aktywności do zrealizowania, ale też na bacznej obserwacji. W całej tej gonitwie należy bowiem pamiętać o tym, co najważniejsze, czyli wspólnym spędzaniu czasu z najbliższymi. Każdy z domowników powinien realizować codziennie swój własny plan dnia, a dzięki planerowi będzie on o wiele łatwiejszy do realizacji.

Jaki powinien być dobry plan dnia?

Dobry plan dnia powinien być „uszyty na miarę”. Trzeba w nim uwzględnić nie tylko codzienne obowiązki i plany, ale również wszelkie ograniczenia i swoje własne możliwości. Cele w nim powinny być jasno określone. Plan musi być także konkretny, trzeba w nim zaplanować czas na pracę czy naukę, obowiązki domowe, odpoczynek czy też chwilę dla samego siebie. Warto też pamiętać o jego bieżącej aktualizacji, ponieważ dobry plan musi zawsze odpowiadać potrzebom domowników.

Plener, czyli świetny pomocnik w rodzinnym planowaniu czasu

Planer daje nam obietnicę dobrej organizacji naszego czasu, a co za tym idzie naszego życia. Wszyscy właściwie często czujemy to, że doba trwa za krótko, a tego czasu cały czas brakuje. Warto więc wiedzieć, jak efektywnie nim zarządzać, a pomocny w tym okaże się właśnie planer. Może być to planer na ścianę czy szafkę mocowany na taśmie albo w ramce, czy też wygodny produkt na lodówkę, którego położenie można dowolnie zmieniać (magnes z tyłu). Wszystko zależy właściwie od indywidualnych potrzeb naszej rodziny. Plan dla wszystkich domowników powinien znaleźć się w widocznym miejscu, czyli tam, gdzie najczęściej przebywają członkowie rodziny.

Co warto umieścić w planerze?

Wszystko właściwie zależy od nas. Warto w nim uwzględnić zwłaszcza ważne wydarzenia z życia rodzinnego, czyli: imieniny, urodziny, chrzty, komunie, wesela, rocznice. Oprócz tego dobrze jest wpisywać w nim też wszelkie planowane spotkania, wyjazdy, czy też codzienne pomysły. Nie można też zapomnieć o naszych celach i dotychczasowo wykonanych krokach w ich realizacji.

Informacja prawna