Niacynamid — czym jest i do jakiej skóry będzie on odpowiedni?

Niacynamid w kosmetykach

Rutynowa pielęgnacja skóry nie sprowadza się jedynie do jej oczyszczenia, złuszczenia naskórka, a także nawilżenia. Pod tym pojęciem, warto rozumieć także dobór odpowiednich kosmetyków. Coraz częściej w sprzedaży dostępne są kremy z niacynamidem. Czym jest ta substancja i do jakiego rodzaju skóry się sprawdzi?

Czym dokładnie jest niacynamid?

Niacynamid to substancja, która „skrywa się” pod wieloma nazwami. Można spotkać się z określeniem witamina B3, nikotynamid czy PP. Wszystko jednak odnosi się do składnika, który ma wyjątkowo szerokie spektrum zastosowania.

Niacynamid przede wszystkim opóźnia proces starzenia się komórek skóry. Dodatkowo skutecznie walczy on z różnymi rodzajami przebarwień, które uważane są za defekt estetyczny cery. Najważniejsze jednak staje się to, że niacynamid jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Substancja ta będzie optymalnie działać zarówno w kontekście pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, suchej czy normalnej.

Jak działają kosmetyki z niacynamidem?

Czytając o niekwestionowanych zaletach witaminy B3, można się zastanawiać jak działa krem z niacynamidem? Okazuje się, że jego walorów nie sposób jest przecenić! Dzięki takim kosmetykom można:

  • łagodzić stany zapalne skóry — niacynamid normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje nadmierne wydzielanie sebum, przez co często polecany jest do pielęgnacji skóry trądzikowej;
  • spowolnić naturalne procesy starzenia się skóry — sam niacynamid jest silnym antyoksydantem i ogranicza rozwój wolnych rodników na powierzchni skóry;
  • wzmocnić barierę hydrolipidową — niacynamid świetnie sprawdzi się w kontekście pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, gdyż pomaga odbudować jej naturalną barierę ochronną;
  • zmniejszyć rozszerzone pory — kosmetyki z niacynamidem znacznie zwężają ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu nieestetyczne pory stają się mniej widoczne;
  • rozjaśnić przebarwienia — niacynamid skutecznie walczy z nagromadzeniem się melaniny i hamuje jej syntezę, nie tylko rozjaśnia już istniejące przebarwienia, ale także zapobiega powstawaniu nowych.

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości, nie można się dziwić temu, że kremy z niacynamidem stały się prawdziwą rewolucją w świecie kosmetycznym, a także innowacją w zakresie pielęgnacji cery.

Jaka skóra pokocha kremy z niacynamidem?

Kremy z niacynamidem warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Co ciekawe, z uwagi na szereg korzystnych właściwości, sprawdzą się one w przypadku każdego rodzaju cery.

Kosmetyki z niacynamidem mogą stosować panie o skórze tłustej, suchej, normalnej, a także i mieszanej. Można włączyć je także jako uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej, a także do pielęgnacji skóry o wysokim stopniu wrażliwości.

Warto jednak pamiętać o tym, że wprowadzając niacynamid, konieczne jest zachowanie pewnych zasad. Panie powinny pamiętać, że:

  • najlepiej zacząć od kosmetyków z niższym stężeniem niacynamidu — później będzie można to stężenie stopniowo zwiększać;
  • na początku stosowania takich kosmetyków nie należy korzystać z nich codziennie — warto obserwować reakcję skóry;
  • nie należy łączyć niacynamidu z kosmetykami zawierającymi np. witaminę C lub inne kwasy.

Wprowadzenie kremu z niacynamidem do codziennej pielęgnacji powinno odbywać się stopniowo, by skóra nauczyła się dobrze tolerować tę substancję. Następnie będzie można zdecydować się na kosmetyki o wyższym stężeniu, a także na stosowanie ich każdego dnia.

Artykuł sponsorowany.

Informacja prawna