Kiedy rozpocząć weselne przygotowania?

Organizacja ślubu i wesela to spore przedsięwzięcie wymagające czasu i energii. Narzeczeni często obawiają się, że nie zdążą ze wszystkim, co niewątpliwie generuje dodatkowy stres i nerwy. Kiedy więc rozpocząć przygotowania weselne, aby wszystko przebiegło gładko, spokojnie i zostało dopięte na ostatni guzik?

Organizacja wesela – co obejmuje?

Ślub i wesele to ważne wydarzenie, o którym młoda para pamiętać będzie już do końca życia. Większość osób układa sobie w głowie wizję całej uroczystości i pragnie, by wszystko zorganizować zgodnie ze swoimi marzeniami.

Pierwszym krokiem przygotowań jest wyznaczenie daty ślubu – w tym celu trzeba udać się do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. W dzisiejszych czasach wiele par zaczyna jednak od szukania i rezerwowania odpowiedniej sali weselnej.

Gdy wiemy już, kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość, możemy przystąpić do kolejnych etapów działania. Na początku warto ustalić wspólny koncept odnośnie stylu przyjęcia, określić budżet, wypisać listę gości oraz rozplanować wszystkie obowiązki związane organizacją uroczystości. Pamiętajmy, że przygotowania weselne to cały szereg zadań – trzeba zarezerwować fotografa, kamerzystę, fryzjera, makijażystkę, zespół muzyczny. Bardzo ważne są wszystkie elementy oprawy, takie jak dekoracje, oświetlenie, zaproszenia ślubne, winietki. Para młoda musi wybrać obrączki, bukiet oraz swoje stroje wraz z dodatkami i butami. Nie zapominajmy o konieczności ustalenia menu, wyborze tortu i zakupie drobnych upominków dla gości.

Kiedy zacząć przygotowania weselne?

Większość par rozpoczyna przygotowania do wesela około 1-2 lata przed ślubem. To odpowiedni czas, by na spokojnie dopiąć wszystkie sprawy i nie martwić się, że coś zostanie pominięte. Trzeba mieć na uwadze, że najlepsze, najbardziej eleganckie sale weselne w danym regionie (np. https://www.hoteldana.pl/imprezy/elegancka-sala-weselna) cieszą się ogromną popularnością wśród par młodych. Duże zainteresowanie sprawia, że czas oczekiwania wydłuża się, dlatego jeśli planujemy wydarzenie w konkretnym miejscu, warto z wyprzedzeniem zorientować się, jak wygląda sytuacja i zadbać jak najwcześniej o rezerwację terminu.

Nie należy również zwlekać z fotografem czy zespołem weselnym – renomowani, popularni usługodawcy mają zapełnione grafiki nawet na dwa lata do przodu. Podobnie jest ze stylizacją ślubną – uszycie wymarzonej sukni to często wielomiesięczne prace, przymiarki, poprawki. Sporo osób planujących wesele wlicza w przygotowania również czas potrzebny na zadbanie o swój wygląd, np. poprawę sylwetki, zapuszczenie włosów, korektę uzębienia.

Zdarza się oczywiście, że niektóre pary nie mają konkretnych wymagań odnośnie miejsca, oprawy czy kreacji, a na dodatek planują przyjęcie z udziałem raczej niewielkiej liczby uczestników. Wówczas wesele można przygotować nawet w kilka lub kilkanaście tygodni. Jeśli organizujemy taką „ekspresową” uroczystość, pamiętajmy jednak o tym, że nie wypada zaskakiwać gości i informować o ślubie w ostatniej chwili, stawiając ich tym samym w trudnej sytuacji. Na zaproszenie bliskich musimy więc wygospodarować odpowiedni czas – najlepiej zrobić to nie później niż 2-3 miesiące przed wydarzeniem.

Informacja prawna